Wiadomości

  • 7 października 2022
  • 17 października 2022
  • wyświetleń: 838

W jakich sytuacjach na budowie przydaje się minikoparka?

Materiał partnera:

Każda inwestycja budowlana wiąże się z wykorzystaniem sprzętu ciężkiego, w tym także koparek z różnym osprzętem. Niektóre prace wymagają od nas jednak zastosowania mniejszych wersji urządzeń, czyli minikoparek. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom charakteryzują się one znacznie większą precyzją i możliwością pracy w wymagających miejscach. Właśnie dlatego będą one doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie wielkogabarytowe maszyny nie mają dostępu.

W jakich sytuacjach na budowie przydaje się minikoparka?


Minikoparka - charakterystykaJak sama nazwa wskazuje, minikoparka jest sprzętem budowlanym, który jest kompaktową oraz zminiaturyzowaną wersją standardowej koparki. Budowa urządzenia jest analogiczna do zwykłej wersji - składa się ona z nadwozia wyposażonego w obrotową kabinę operatora oraz łyżki na wysięgniku. Minikoparka porusza się na dwóch gąsienicach, które są stabilne nawet na miękkim gruncie. Ważną cechę dla tego typu urządzeń stanowi stosunkowo dużą moc robocza w porównaniu do niewielkiej masy. Co więcej, minikoparki mogą być wyposażone w wymienny osprzęt roboczy, w którym znajdziemy:

  • łyżki wygarniające, chwytakowe oraz zbierakowe,
  • świdry,
  • młoty hydrauliczne.


Wszystko to sprawia, że minikoparki dają nam ogromne możliwości wykorzystania na placu budowy. Przy standardowym wyposażeniu, urządzenie może wykonać wykop o głębokości sięgającej nawet dwóch metrów.

Minikoparka na budowieGabaryty ciężkiego sprzętu budowlanego mogą uniemożliwiać dotarcie do wielu miejsc, w których niezbędna będzie precyzja. Nie poradzą sobie one z ciasnymi, niewielkich rozmiarów miejscami. Doskonałą alternatywą będzie zatem minikoparka. W zależności od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy, będzie ona mogła spełniać różne zadania na budowie. Doskonale sprawdzi się w trudnodostępnych miejscach, na niewielkich działkach czy wewnątrz budynków, które są w trakcie remontu lub budowy.

Minikoparka jest urządzeniem o wadze nie większej niż 10 ton. W skład jej wyposażenia wchodzą różnej szerokości łyżki - najczęściej spotkamy się z takimi o szerokości 30, 50 oraz 85 cm. W zależności od tego, jakie prace chcemy wykonywać, wybierzemy łyżkę o odpowiedniej szerokości. Urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim do wykonywania robót ziemnych. To ogólne określenie obejmuje wykonanie wielu różnych prac gruntowych czy przygotowania placu pod dalsze działanie inwestycyjne.

Minikoparki to wszechstronne urządzenia, które świetnie sprawdzą się podczas wykopów w wąskich przestrzeniach, np. podczas prac przy realizacji ogrodzeń, sieci, przyłączy sieci energetycznych, wodociągowych czy telekomunikacyjnych. Maszyny chętnie wykorzystywane są także podczas prac ziemnych związanych z budową domów jednorodzinnych - przede wszystkim na działkach, do których dostęp jest utrudniony ze względu na sąsiadujące zabudowania. Z tego samego powodu, minikoparki sprawdzą się także w przypadku robót miejskich. Będą one doskonałym rozwiązaniem, które poradzi sobie z pracami przy budowie chodników, sieci kanalizacyjnych czy aranżacji miejskiej zieleni. Oprócz tego, urządzenia z powodzeniem wykorzystywane są także do wyrównywania terenu, drenażu, tworzenia wszelkiego rodzaju wykopów oraz nasypów.

Minikoparka to doskonałe urządzenie w przypadku wykonywania wykopów pod fundamenty domu jednorodzinnego. Sprawdzi się ona również podczas tworzenia oczek wodnych w ogrodach czy przydomowych oczyszczalni ścieków. Urządzenie może okazać się być pomocne także podczas załadunku oraz rozładunku materiałów sypkich.

Co ważne, transport minikoparki nie jest skomplikowany - z powodzeniem możemy transportować ją na lawecie. Charakterystyczną cechą dla tego rodzaju urządzeń są niewielkie rozmiary silnika, dzięki czemu zużywają one znacznie mniej paliwa oraz nie emitują aż tak dużego hałasu, co może mieć niemałe znaczenie podczas prac blisko zabudowań.

Wynajem maszyn budowlanych - na co zwrócić uwagę, wybierając minikoparkę?Kupno minikoparki do użytku własnego nie zawsze jest opłacalne. W przypadku jednorazowych zleceń najlepiej zdecydować się na wypożyczenie sprzętu budowlanego. Na co zwrócić uwagę, wynajmując minikoparkę?

  • Ładowność urządzenia.
  • Łyżki w minikoparce. Różnią się one od siebie szerokością, ale nie tylko. W zależności od kształtu łyżki, będziemy mogli wykopać dół o różnej głębokości. Co ważne, łyżki służą nie tylko do wykonywania wykopów, ale też do załadunku materiałów sypkich.
  • Zęby do łyżki minikoparki. Muszą one wnikać w podłoże, aby zapewniać doskonałą wydajność. Zęby, tak jak i łyżki posiadają zróżnicowane kształty.
  • Gąsienice do minikoparek. Gąsienice muszą być gumowe oraz odporne na ścieranie. Jest to niezwykle ważne ze względu na to, iż w trakcie prac element łatwo ulega zużyciu. Co więcej, guma musi być wysokiej jakości, aby uniknąć wszelkiego rodzaju uszkodzeń czy przetarć.


Minikoparki sprawdzą się przy pracach ziemnych, które są niemożliwe do wykonania dla urządzeń standardowych rozmiarów. Stanowią one nieocenioną pomoc podczas wykonywania prac miejskich oraz robót przeprowadzanych w pobliżu zabudowań. Jeśli szukasz sprawdzonej wypożyczalni sprzętu budowlanego, zajrzyj na stronę: https://mobilserwis.com.pl/