Wiadomości

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 3119

[FOTO] Księżyc, Saturn i Jowisz widziane z Czechowic-Dziedzic

W miniony weekend przejrzyste niebo sprzyjało obserwacjom astronomicznym. Fotoreporterowi portalu czecho.pl udało się wykonać zdjęcia Księżyca, Saturna i Jowisza. Fotografie możecie zobaczyć w rozwinięciu artykułu.

księzyc, jowisz, saturn
Księżyc widziany z Czechowic-Dziedzic · fot. wpk / czecho.pl


- Spece od astrofotografii by mnie wyśmiali, ale wrzucę trochę piątkowego "czystego" nieba. Nie dysponuję niestety teleskopem, ale tajników optyki troszkę liznąłem, a astronomia i sprawy "kosmiczne" zawsze sercu bliskie były. Nie będzie więc zdjęć mgławicy NGC 3372 jak z JWST a tylko to co "blisko", jasne i łatwe do rozpoznania - tłumaczy Wojciech, fotograf portalu czecho.pl.

księzyc, jowisz, saturn
Saturn widziany z Czechowic-Dziedzic · fot. wpk / czecho.pl


Naszemu redakcyjnemu koledze udało się wykonać zdjęcia Księżyca, Saturna oraz Jowisza wraz z jego najlepiej widocznymi księżycami - Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. - Ogniskowa mojego setupu wynosiła 1400mm, niestety zdjęcia były wykonywane w nienajlepszych warunkach - było spore zanieczyszczenie światłem i seeing. Jednak łatwo było określić, co jest na zdjęciach - dodaje czechowiczanin.

księzyc, jowisz, saturn
Jowisz oraz jego satelity widziane z Czechowic-Dziedzic · fot. wpk / czecho.pl

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.