Wiadomości

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 491

Gdzie pracują mieszkańcy małych i średnich miast?

Materiał partnera:

W nieustannej opozycji mieszkania w dużym mieście wobec mieszkania na wsi zapominamy o innych możliwościach: o małych i średnich miastach. Są to specyficzne miejscowości, różniące się od siebie, ale jednak posiadające wspólny mianownik. Czy da się znaleźć pracę i dobrze zarabiać, mieszkając w małym lub średnim mieście?

Małymi miastami nazywamy te, które mają mniej niż 20 tysięcy mieszkańców. Miasta zamieszkane przez 20-100 tysięcy ludzi uznajemy za średnie. Dużymi miastami są natomiast te o liczbie ludności przekraczającej 100 tysięcy. Przeczytaj, jak się żyje i pracuje w małych i średnich miastach.

Lokalizacja miasta i jej wpływ na pracę mieszkańcówNie bez znaczenia pozostaje położenie danego miasta na mapie kraju. Ba, jest to wręcz kluczowe dla sytuacji zawodowej zamieszkujących tę miejscowość osób. Dlaczego?

Każdy region kraju rządzi się swoimi prawami. Gdzieniegdzie króluje przemysł, w innych miejscach - rolnictwo, turystyka. Mieszkańcy miasta, w którym znajduje się kopalnia węgla, w dużej mierze będą korzystali z tej możliwości, szukając ścieżki zawodowej. Są to oczywiste zależności.
off-site


Nie tylko położenie w konkretnym regionie jest istotne, lecz również odległość od innych miast, szczególnie tych dużych. Mieszkańcy małych i średnich miast często dojeżdzają bowiem do pracy w większych miastach. Dotyczy to głównie osób z wyższym wykształceniem, pracujących w korporacjach czy branży finansowej. Rynek pracy w Częstochowie różni się przecież od tego w Poznaniu, o podlaskiej Hajnówce nie wspominając. Mając dobrą pracę, niejednokrotnie wybieramy życie w małym mieście (często w mieście rodzinnym), gdzie koszty życia są dużo niższe, ale nie znajdziemy tam satysfakcjonującej pracy - liczymy się więc z koniecznością codziennego dojeżdżania do biura.

Małe miasto - duża firmaMałe i średnie miasta są często niejako ratowane przez przedsiębiorstwa, które decydują się wybudować w jednej z takich miejscowości zakład produkcyjny. Jest to miejsce pracy sporej liczby ludności danego miasta - zarówno tej z niższym wykształceniem, jak i z wykształceniem technicznym.

Innym przykładem miejsca pracy dobrze znanego i cieszącego się dużą popularnością wśród mieszkańców danej miejscowości mogą być... jednostki wojskowe. Małe i średnie miasta są często lokalizacjami jednostek, wobec czego widok munduru na ulicy nikogo tam nie dziwi. W takich sytuacjach w małym mieście sporą część mieszkańców stanowi ludność napływowa.

Korzyści z mieszkania w małym i średnim mieścieNiewielkie miasta rzadko są rozważane jako miejsca do zamieszkania - wyjątek stanowią między innymi małe miejscowości "przyklejone" np. do stolicy - tzw. sypialnie miasta. Najczęściej młodzi ludzie, którzy zakładają rodzinę, stają przed wyborem: mieszkanie w mieście czy dom na wsi? Dobrze pamiętać o małych i średnich miastach, w których żyje się wygodnie, mając pod ręką potrzebną infrastrukturę. Szybki dojazd do pracy w dużym mieście i niższe koszty życia są warte rozważenia!