Wiadomości

  • 14 października 2022
  • 17 października 2022
  • wyświetleń: 5403

Strażacy sprawdzają schrony i schronienia dla ludności

Rozpoczęła się akcja inwentaryzacji schronów na terenie Polski. Na polecenie ministerstwa spraw wewnętrznych zajmują się tym strażacy. Co do dokładnie sprawdzają - tego jednak nie wiadomo.

schron
Strażacy sprawdzają schrony i schronienia dla ludności · fot. UM Bielsko-Biała


O rozpoczęciu akcji inwentaryzacji schronów na terenie kraju poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Jak podał, strażacy w całej Polsce rozpoczęli kontrolę stanu schronów i miejsc schronienia. Przedstawiciel resortu podkreślił, że jest to działanie, które zostało wcześniej zaplanowane i ma związek z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej.

- We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto właśnie inwentaryzację stanu tych schronów - powiedział w Polsat News Maciej Wąsik.

- Zaznaczył, że inwentaryzacja schronów to działanie, które zostało wcześniej zaplanowane. Są to działania w pewien sposób rutynowe. Tu jest taka koincydencja zdarzeń z ostrzałem oczywiście cywilnego Kijowa, ale tak naprawdę ta akcja była już jakiś czas temu zaplanowana - stwierdził Wąsik na antenie stacji.

Wiceminister zaznaczył, że to właśnie strażacy odpowiadają za obronę cywilną i oni najlepiej wiedzą, co jest najbardziej potrzebne, aby schronienia dla ludności jak najlepiej funkcjonowały.

- Staż pożarna jest zawsze w gotowości i wydaje się, że to dobra decyzja, żeby właśnie oni zajmowali się tym zadaniem - powiedział Wąsik. - Straż pożarna będzie współpracować z innymi jednostkami ochrony cywilnej i samorządami - dodał.

Na czym polega inwentaryzacja schronów? Czy tego, czy są dostępne, czy dobrze wyposażone? Tego niestety nie wiadomo. Strażacy nie udzielają szczegółowych informacji. Dowiedzieliśmy się tylko, że dane z inwentaryzacji trafią bezpośrednio do ministerstwa spraw wewnętrznych.

- Mogę potwierdzić, że strażacy rozpoczęli inwentaryzację schronów. Szczegółowe pytania należy kierować do MSWiA - powiedział nam st. kpt. Jarosław Jędrysik z Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Natomiast w wydziale prasowym MSWiA nasz portal dowiedział się jedynie, że "w ramach działań prewencyjnych z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Państwowa Straż Pożarna inwentaryzuje obiekty zgłoszone przez samorządy i inne organy administracji publicznej. Realizowane są także działania mające na celu wskazanie nowych obiektów".

raz / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.