Wiadomości

  • 13 października 2022
  • wyświetleń: 687

W jaki sposób technologia dekodowania VIN może być pomocna przy zakupie używanego pojazdu?

Materiał partnera:

Każdy samochód w momencie wyjazdu z fabryki musi mieć przypisany swój unikalny numer VIN. Dzięki dekoderom tego numeru identyfikacyjnego możemy pobrać raport historii pojazdu i dowiedzieć się o nim wielu istotnych rzeczy. Sprawdź, jak dekodowanie numeru VIN może ułatwić zakup samochodu z rynku wtórnego.

W jaki sposób technologia dekodowania VIN może być pomocna przy zakupie używanego pojazdu?


Vehicle Identification Number - PESEL w motoryzacjiNumer Identyfikacyjny Pojazdu jest nadawany wszystkim produkowanym samochodom bez wyjątków. Zawsze jest on złożony z 17 znaków, wśród których znajdują się zarówno liczby, jak i często litery (bez I, O oraz Q). Numer ten jest unikalny dla każdego auta i niezwykle istotny podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki. Wpisując go na stronie www.sprawdzauto.pl, można uzyskać raport historii pojazdu, dzięki któremu między innymi mamy wgląd w bazy policyjne i możemy się upewnić, czy sprzedaż samochodu jest legalna i nie pochodzi on z kradzieży lub innego przestępstwa.

Dekodowanie VIN pozwala też ustalić, czy wybrane przez nas auto brało udział w kolizji lub wypadku. Sprzedawcy często zatajają takie informacje i próbują sprzedawać uszkodzone samochody powypadkowe tak, jakby były one w pełni sprawne. Oszustwo tego typu nie tylko może generować ogromne koszty związane z naprawami w serwisie w przyszłości, lecz także niejednokrotnie znacząco obniża poziom bezpieczeństwa pojazdu. Numer VIN można znaleźć na nadwoziu lub ramie pojazdu oraz często na przegrodzie czołowej lub we wnętrzu pojazdu na podłodze. W nowych autach jest też umieszczany za przednią szybą.

Algorytm umożliwiający dekodowanie numeru VINKupno samochodu to często ogromny wydatek, a cały proces związany jest z dużą dawką stresu. Dekodowanie VIN pozwala oszczędzić sobie wielu nerwów związanych z zakupem kradzionego lub wadliwego egzemplarza. Zatajanie informacji o istotnych uszkodzeniach i sprzedawania aut powypadkowych jako takich z nienaganną historią jest sprzeczne z prawem, jednak sprzedawcy i tak często posuwają się do takich oszustw. Batalie sądowe mogą trwać latami, podczas których jesteśmy narażeni na wielki stres i utratę środków finansowych.

Sprawdzając raport historii pojazdu na podstawie jego numeru VIN, chronimy się przed takimi sytuacjami. Otrzymane dane dotyczą podstawowych informacji - marki, modelu, mocy silnika oraz roku produkcji pojazdu. Ponadto dostajemy wgląd w pełną historię samochodu, dotyczącą poprzednich właścicieli, przeglądów technicznych i tego, czy brał udział w zdarzeniach drogowych. Dodatkowo możemy poznać faktyczny przebieg auta, co jest ważne przy zakupie z rynku wtórnego, gdyż sprzedawcy czasami przekręcają licznik tak, aby pokazywał mniejszą wartość. Dostęp do baz policyjnych może nam wskazać, czy auto nie pochodzi z kradzieży.

Ogromne ułatwienie podczas zakupu auta z drugiej rękiPewność co do historii pojazdu możemy mieć właściwie tylko kupując go z autoryzowanego salonu. Jednak koszt nowego samochodu jest znacznie wyższy niż egzemplarza z rynku wtórnego. Z tego względu spora grupa ludzi kieruje swoją uwagę na auta używane. Dekodery VIN pomagają sprawdzić, czy sprzedawca nie zataja istotnych informacji. Jest to bardzo ważne, aby uchronić się przed zakupem wadliwego pojazdu, który nie tylko może w przyszłości wymagać kosztownych napraw, ale także stwarzać ogromne niebezpieczeństwo dla nas i innych uczestników ruchu. Z tego powodu należy bezwzględnie przed zakupem samochodu prosić sprzedawcę o numer identyfikacyjny pojazdu i dogłębnie sprawdzać jego historię.