Wiadomości

  • 17 października 2022
  • wyświetleń: 592

Czym są zbiorniki akumulacyjne?

Materiał partnera:

Właśnie budujesz dom i stoisz przed decyzją jaką instalację do ogrzania go wybrać? A może planujesz instalację pompy ciepła? W przypadku tego rozwiązania, idealnie sprawdzi się zbiornik akumulacyjny. Zbiorniki buforowe, są bardzo uniwersalnym oraz funkcjonalnym rozwiązaniem, z uwagi na to że mogą one współpracować z innymi źródłami ciepła, Zbiorniki, w połączeniu z kotłem bądź kominkiem, będą spełniały bardzo istotną funkcję. Są akumulatorem ciepła, który w bardzo efektywny sposób gromadzi, a następnie przekazuje uzyskaną energię cieplną do instalacji grzewczej. Czym dokładnie są zbiorniki akumulacyjne i jakie są zalety ich użytkowania?

Linkhouse


Czym są zbiorniki akumulacyjne i na jakiej zasadzie działają?



Zbiorniki akumulacyjne, potocznie zwane buforami, są to stalowe pojemniki, które magazynują wodę, a tym samym energię cieplną. Ich głównym zadaniem, jest akumulowanie zagrzanej ciepłej wody użytkowej, a następnie uwolnienie jej w momencie, kiedy będzie potrzebna np. w celu ogrzania wody. Nowoczesne zbiorniki, posiadają możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach.

Zbiorniki, są przeznaczone szczególnie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Mechanizm, który mają wbudowany zapobiega ewentualnym przegrzaniom się kotła, a to dlatego że nie spowoduje wrzenia wody. Dzięki nim, możemy również uzyskać nominalną moc wszelkich grzewczych urządzeń, jego działalność będzie skutkować maksymalną sprawnością oraz długim użytkowaniem.

Zbiorniki akumulacyjne, spokojnie można określić jako samoobsługowe. Automatycznie się uruchamia, a ogrzana woda uwalniana jest w dowolnym momencie. Tym sposobem, możliwe jest przepływowe ogrzewanie wody użytkowej z kilku różnorodnych źródeł ciepła do ich odbiorników.

Jeśli chodzi o pojemność zbiornika, im zbiornik będzie większy, tym będzie miał możliwość zmagazynować więcej ciepła. Zbiornik, dla kotła który ma moc kilkunastu kW, powinien mieć przynajmniej 500l pojemności. Właśnie dlatego, najczęściej stosowany jest zbiornik akumulacyjny 1000L, taki zbiornik w zupełności wystarczy do bieżącego ogrzewania domu i wody użytkowej.

Zalety zbiorników akumulacyjnych



Zbiorniki akumulacyjne, pełnią szereg ważnych funkcji w instalacjach grzewczych, bardzo pozytywnie wpływa na użytkowników. Do głównych zalet zaliczamy:
  • elastyczność - mogą współpracować z innymi źródłami ciepła,
  • bezpieczeństwo - zapobiega ewentualnemu przegrzaniu,
  • oszczędności - generują duże oszczędności, dzięki poprawie sprawności instalacji grzewczej,
  • ekologia - efektywne oraz czyste spalanie.
  • komfort - bardzo wyrównana temperatura w mieszkaniu oraz bezobsługowość.