Wiadomości

  • 24 października 2022
  • wyświetleń: 4425

Przetarg na przebudowę linii Zabrzeg - Zebrzydowice unieważniony

PKP Polskie Linie Kolejowe unieważniły przetarg na realizację przebudowy linii kolejowej Zabrzeg - Zebrzydowice - poinformował portal rynek-kolejowy.pl. Powód? Brak dofinansowała z instrumentu CEF 2021-2027 w ramach I naboru dla projektu przebudowy. Projekt będzie ubiegał się o dofinasowanie w kolejnym konkursie na nabór środków w ramach CEF.

Stacja kolejowa Zabrzeg
Stacja kolejowa Zabrzeg · fot. PKP PLK


Przypomnijmy, w ramach projektu planowana jest m.in. przebudowa linii kolejowej Zabrzeg - Zebrzydowice - granica państwa, stacji Chybie i Zebrzydowice oraz przestanków, w tym Zabrzeg Czarnolesie. Efektem mają być krótsze podróże pociągiem i dogodniejszy dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych.

PKP PLK unieważniły postępowanie przetargowe na przebudowę odcinka, który ma być realizowany w formule projektuj i buduj. To element większego projektu, związanego z pracami na tzw. podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze województwa śląskiego - obecnie w ramach tego planu trwa m.in. przebudowa węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice.

Jak zauważa portal rynek-kolejowy.pl, w ogłoszeniu o zamówieniu PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły możliwość unieważnienia przetargu, jeżeli środki publiczne z budżetu UE, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną mu przyznane. Obecnie, jak twierdzi zarządca infrastruktury, nie ma możliwości finansowania inwestycji ze środków własnych, jak również pozyskania środków na jego sfinansowanie z innych źródeł.

Projekt będzie ubiegał się o dofinasowanie w kolejnym konkursie unijnego instrumentu CEF "Łącząc Europę". II konkurs został ogłoszony 13 września z przewidywanym terminem na złożenie aplikacji do 18 stycznia 2023 roku.

mp / czecho.pl

źródło: Rynek Kolejowy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.