Wiadomości

  • 26 października 2022
  • wyświetleń: 1286

5 zdarzeń związanych z czadem. Straż pożarna apeluje

Rozpoczął się październik, a wraz z nim sezon grzewczy. Jak co roku strażacy apelują o czujność pod względem śmiertelnego tlenku węgla, który może ulatniać się z niesprawnych instalacji grzewczych. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej od 1 października odnotowała 5 zdarzeń związanych z czadem. W większość z nich była następstwem załączenia się domowego czujnika tlenku węgla.

Podsumowali sezon grzewczy. Mniej zdarzeń związanych z czadem
5 zdarzeń związanych z czadem. Straż pożarna apeluje · fot. KM PSP Bielsko-Biała


- W ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy do 47 zdarzeń związanych z obecnością w domach i mieszkaniach tlenku węgla. 11 osób trafiło do szpitali z objawami zatrucia tym toksycznym gazem - mówi mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla? Ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny, senność, nudności. Człowiek traci przytomność i - jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera.

- W trosce o własne bezpieczeństwo rozważmy zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Pamiętajmy jednak, aby zamontować go w odpowiednim miejscu oraz przed każdym sezonem grzewczym wymienić w nim baterię. ​​Częste uruchamianie czujnika bez wyraźnej przyczyny może wskazywać na wyczerpanie baterii w urządzeniu - apeluje mł. bryg. Pokrzywa.

Zaopatrzenie się w czujnik CO to niejedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla. Pamiętaj, że główną przyczyną zaczadzeń jest niepełne spalanie, które zachodzi przy braku odpowiedniej wentylacji. Dlatego, jeśli korzystasz np. z kuchenki gazowej, zadbaj o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

- Regularnie sprawdzaj też stan przewodów kominowych oraz urządzeń grzewczych - serwisuj je i w razie konieczności wymień na nowsze i bezpieczniejsze modele. Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych ani otworów nawiewnych, ponieważ ich uszczelnienie również może przyczynić się do zatrucia czadem. Często wietrz mieszkanie, także zimą - dodaje przedstawicielka bielskich strażaków.

Jak podsumowuje, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie stanu urządzeń grzewczych. Czynności te nie wymagają wiele wysiłku, a mogą uratować zdrowie i życie domowników.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.