Wiadomości

  • 29 października 2022
  • wyświetleń: 10643

Uczennice z Czechowic-Dziedzic będą reprezentowały powiat w olimpiadzie

Wyłoniono reprezentantki powiatu bielskiego do 11. Olimpiady z Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Miedzy innymi uczennice z Czechowic-Dziedzic - Viktoria Rzezińska i Julia Węglarz - wezmą udział w etapie regionalnym.

Olimpiada zdrowie psychiczne
Uczennice z Czechowic-Dziedzic będą reprezentowały powiat w olimpiadzie · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


W etapie szkolnym Olimpiady z Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym wzięło udział w sumie 50 uczniów, z których najlepsza 9 zmierzyła się na szczeblu powiatowym. Danuta Wojnar, pedagog szkolny z czechowickiego LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach Dziedzicach cytowana przez serwis prasowy bielskiego starostwa podkreśla, że nigdy nie miała problemu ze znalezieniem chętnych do udziału w tym konkursie.

- Co roku jest tak, że uczniowie zainteresowani tematem sami się zgłaszają. Nie muszę namawiać młodzieży - mówi.

Dwa pierwsze miejsca w etapie powiatowym zajęły uczennice właśnie tej szkoły: Viktoria Rzezińska i Julia Węglarz.

Powiat bielski będzie reprezentowała także Klaudia Zalewska z LO im. K. K. Baczyńskiego w Kozach.

- W olimpiadzie chodzi o zmianę myślenia młodzieży o chorobie psychicznej i samych chorujących. Jej zdaniem, w naszym społeczeństwie chorzy są nadal stygmatyzowani - wyjaśnia Agnieszka Foltyn, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego w województwie śląskim, która jest także koordynatorką opieki środowiskowej w Bielskim Centrum Psychiatrii - Olszówka i wykładowczynią bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

I dodała, że ma nadzieję, że uczestnictwo w konkursie spowoduje, że młodzi ludzie zainteresują się zawodem psychiatry, psychologa, czy pielęgniarki psychiatrycznej.

- Takich specjalistów bardzo brakuje, a jest na nich ogromne zapotrzebowanie. Jest coraz więcej zachorowań problemów ze zdrowiem psychicznym - mówi Agnieszka Foltyn.

W olimpiadzie biorą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego oraz Bielska-Białej. Etap regionalny zaplanowano na 22 listopada.

raz / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.