Wiadomości

  • 31 października 2022
  • wyświetleń: 757

Ile karmy suchej podawać psu?

Materiał partnera:

Dla zapewnienia psu zdrowia i dobrego samopoczucia istotne znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniej karmy, ale też właściwe jej dawkowanie. Wielkość posiłków czworonoga zależy od rodzaju pożywienia, a także od wielkości pupila, jego wieku i stanu zdrowia. Ile suchej karmy powinno się podawać psu?

pies, sucha karma


Na co zwrócić uwagę wybierając suchą karmę dla psa?Karma sucha dla psa jest łatwa w przechowywaniu i trwała, a poza tym pomaga dbać o higienę jamy ustnej zwierzaka, bo gryzienie twardych granulek sprzyja usuwaniu osadu nazębnego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu karmy przeznaczonych dla zwierząt w różnym wieku i o różnych potrzebach żywieniowych. Szczenięta przez pierwszych dwanaście miesięcy życia powinny otrzymywać wraz z pożywieniem większe ilości białka i tłuszczu, niż dorosłe zwierzęta, ponieważ mają większe zapotrzebowanie na energię, a ich organizmy ciągle się rozwijają. Najrozsądniej jest więc podczas zakupów sugerować się oznaczeniami na opakowaniach i wybierać produkty przeznaczone dla czworonogów w konkretnym wieku. Oczywiście należy też zwrócić uwagę na skład pożywienia. Pełnoporcjowa sucha karma dla psa dobrana do potrzeb zwierzaka może stanowić podstawę diety czworonoga. Oprócz tego typu pożywienia dostępne są również karmy uzupełniające, a także karmy weterynaryjne dla zwierząt borykających się z różnymi chorobami. Te ostatnie podajemy tylko na zalecenie weterynarza.

Ile suchej karmy dawać psu?Producenci karmy dla psów umieszczają na opakowaniu dokładne wskazówki dotyczące dawkowania pożywienia w zależności od masy ciała zwierzęcia. Zazwyczaj w przypadku mniejszych czworonogów do 5 kg jest to ok. 80 g, u psów do 10 kg - od 80 do 150 g, zaś czworonogi ważące do 20 kg powinny zjadać od 80 do 240 g suchej karmy. Dla przedstawicieli dużych ras ważących do 30 kg sugerowana dawka karmy zwykle wynosi od 80 do nawet 320 g. Nie zapominajmy też o piciu - miska dla psa z czystą wodą powinna być zawsze dostępna dla pupila. Jeśli masz wątpliwości ile suchej karmy podawać czworonogowi, najrozsądniej będzie skontaktować się z psim dietetykiem lub weterynarzem. Specjaliści uwzględnią nie tylko wiek zwierzaka, ale również jego stan zdrowia czy zapotrzebowanie na energię, co pozwoli dostosować porcje pożywienia do konkretnych potrzeb.

Ile razy dziennie karmić psa?Liczba posiłków podawanych psu zależy w dużej mierze od wieku zwierzęcia. Szczenięta od 6. do 8. tygodnia życia powinny otrzymywać 5 - 6 posiłków dziennie, od 3. miesiąca życia zmniejszamy ilość posiłków do 4 dziennie, psiaki od 5. miesiąca życia karmimy 3 razy dziennie, a od 7 miesiąca - 2 razy dziennie. Oprócz przestrzegania odpowiednich porcji, należy pamiętać także o stałych porach podawania posiłków, co pozytywnie wpłynie na metabolizm czworonoga. Jeśli oprócz karmy pełnoporcjowej serwujemy pupilowi również różnego rodzaju przekąski, powinniśmy odpowiednio zmniejszyć porcję właściwego posiłku, aby nie przekarmić zwierzaka.

Szukasz wysokiej jakości pożywienia dla psów? Duży wybór karmy oraz smakołyków dla czworonoga znajdziesz na https://zoopers.pl/.