Wiadomości

  • 31 października 2022
  • 2 listopada 2022
  • wyświetleń: 1894

Od listopada bezpłatne porady prawne w co drugą środę w miesiącu

Od początku 2022 roku Koło Platformy Obywatelskiej powiatu bielskiego wspólnie z Biurem Poselskim Mirosławy Nykiel i Biurem Senatorskim Agnieszki Gorgoń-Komor prowadzi poradnictwo prawne w Czechowicach-Dziedzicach. Jak zauważają przedstawiciele koła PO, "to istotna cegiełka do budowy społeczeństwa obywatelskiego i wspierania mieszkańców w codziennych problemach prawnych.

porady prawne
Od listopada bezpłatne porady prawne w co drugą środę w miesiącu · fot. Pixabay


- Nieodpłatna pomoc prawna pozwala obywatelowi odnaleźć się w gąszczu przepisów prawnych i rozwiązywać problemy powstające w relacjach z innymi ludźmi. To dzięki niej mieszkańcy są aktywizowani w życiu społecznym. Uświadamianie mieszkańcom praw i obowiązków jest najbardziej skuteczną formą edukacji prawnej i obywatelskiej. Działalność polityczna schodzi na dalszy plan, gdy w grę wchodzi walka z wykluczeniem prawnym szerokiej grupy mieszkańców naszego powiatu - podkreślają działacze Platformy Obywatelskiej powiatu bielskiego.

Jak zauważa Maciej Sobkowski, prawnik świadczący nieodpłatną pomoc prawną, "z każdym dyżurem zwiększa się ilość osób chętnych do skorzystania z pomocy. Dotychczasowa formuła jednego dyżuru w miesiącu została już wyczerpana. Od listopada nastąpi zatem zmiana i ustalenie stałych dni i godzin dyżurów. W co drugą środę miesiąca, między godziną 17.00 a 18.30, będzie można skorzystać z pomocy w Biurze Koła PO przy ul. Plac Wolności 2a w Czechowicach-Dziedzicach".

Zakres spraw, z jakimi pojawiają się mieszkańcy, jest bardzo szeroki. Od kwestii upadłości konsumenckiej do spraw rodzinnych i spadkowych. - Należy jednak zaznaczyć, że poradnictwo skierowane jest w pierwszej kolejności dla osób, których nie stać na odpłatną pomoc prawną. Niektóre ze spraw, ze względu na stopień skomplikowania wymagają szerokiej i wnikliwej analizy. Takie porady, ze względu na duże obciążenie czasowe, nie mogą być załatwiane "od ręki". Nie pozwala na to ilość czasu dostępnego dla każdego zgłaszającego się. Poświęcenie całego dyżuru tylko dla jednej osoby utrudniałoby innym dostęp do pomocy w rozwiązywaniu często stosunkowo prostych, codziennych problemów - stwierdzili przedstawiciele PO w powiecie bielskim.

- Jest jednak na to rozwiązanie. Po zapoznaniu się z opisem sytuacji prawnej, przygotowuję poradę w formie mailowej lub na kolejne spotkanie w czasie dyżuru. Nie chcę pozostawić nikogo bez pomocy i wsparcia nawet wtedy, gdy ramy czasowe są tak mocno ograniczone. Czasami trzeba poświęcić wolny weekend na pracę dla naszych mieszkańców - mówi Maciej Sobkowski.

Jak poinformowali przedstawiciele Koła Platformy Obywatelskiej powiatu bielskiego, w najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie działalności o poradnictwo obywatelskie. Doradca obywatelski pomoże w znalezieniu rozwiązania wskazanych problemów jak również wytłumaczy jakie mieszkaniec ma prawa - czyli czego możesz się domagać oraz jakie ma obowiązki - jakie rzeczy musi zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić.

- Doradca w razie potrzeby, sporządzi wspólnie z osobą potrzebującą plan działania wyjścia z sytuacji oraz pomoże krok po kroku go wykonać. Dyżury doradcy obywatelskiego byłyby realizowane naprzemiennie z dyżurami prawnika aby wzajemnie się wspierać i uzupełniać - podsumowują działacze Platformy Obywatelskiej w powiecie bielskim.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.