Wiadomości

 • 5 listopada 2022
 • wyświetleń: 2123

Znamy laureata Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina

Tego jeszcze w ponad 20-letniej historii najważniejszego w powiecie bielskim wyróżnienia nie było! Nagroda Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina trafiła po raz pierwszy do kandydata zbiorowego - Ludowego Klubu Sportowego Klimczok-Bystra. - To docenienie nie tylko za lata wychowywania mistrzów, ale także za stworzenie centrum życia społecznego całej gminy -  mówi starosta Andrzej Płonka.

Znamy laureata Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina
Znamy laureata Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina · fot. Powiat bielski


Na scenie Bielskiego Centrum Kultury oklaskiwano 10 kandydatów, nominowanych przez każdą gminę powiatu bielskiego. - Spotykamy się co roku, aby pokazać naszych mieszkańców społeczników. Często niewidoczni, wykonują pracę dla całych społeczności w zaciszu swojego domu, klubu czy domu kultury. Cieszymy się, że ich mamy - mówi starosta Płonka.

LKS Klimczok-Bystra to pierwszy klub sportowy, który powstał w naszym regionie założony na terenach wiejskich. W tym roku świętuje 100-lecie działalności. - Tak trudnego wyboru już dawno nie mieliśmy. Jest to podziękowanie za zaangażowanie kilku pokoleń, wytrwałe budowanie i nie poddawanie się mimo kryzysów - uzasadniała przewodnicząca kapituły nagrody, Alina Świeży-Sobel. Jak podkreślała dziennikarka i krewna ks. Londzina LKS Klimczok-Bystra nie tylko wychowuje olimpijczyków, ale przede wszystkim kształtuje młodych ludzi. - Nie o gwiazdy tu przede wszystkim chodzi, a o troskę o wspólne dobro jakim jest wychowywanie dzieci i młodzieży - dodaje Świeży-Sobel.

Dzięki działalności działaczy klubowych powstały: kompleks skoczni narciarskich w Bystrej, trasy do narciarstwa biegowego na Magurce Wilkowickiej, czy sala gimnastyczna w Bystrej. Co roku organizowane są ważne wydarzenia sportowe, a siedziba klubu zwana Klimczokówką służy wszystkim mieszkańcom gminy Wilkowice. Obecnie dominującą sekcją w klubie jest narciarstwo klasyczne, Polskę reprezentują wychowankowie klubu: skoczek narciarski Jakub Wolny oraz jego młodsi koledzy: Jan Habdas i Kacper Tomasiak, nazywani polskimi nadziejami.

Nie zapominamy o tych, którzy rozsławiali Beskidy w przeszłości. Byli to: Irena Piela, biegaczka narciarska olimpijka z Innsbrucku z 1976 r., Agnieszka Szymańczak i i Paweł Klisz, olimpijczycy z Soczi z 2012 r., Łukasz Kruczek, znany trener który występował na olimpiadzie w Nagano w 1998 r., Józef Przybyła, uczestnik 2 olimpiad: w Innsbrucku w 1964 r. i Grenoble w 1976 r., a także wybitni saneczkarze: Wojciech Kubik, Paweł Goryl i Teresa Kruczek. Co ciekawe pierwszą sekcją klubu w 1922 r. była piłka nożna, kolejną - koszykówka. Potem doszły jeszcze siatkówka, lekka atletyka i narciarstwo klasyczne. W 2015 r. nagrodą im. ks. Londzina uhonorowano niedawno zmarłego prezesa klubu, Zbigniewa Baneta.

Wszyscy nominowani:
 • Roman Sas z gminy Bestwina,
 • Alicja Paluch z gminy Buczkowice,
 • Bernarda Gola z gminy Czechowice-Dziedzice,
 • Agnieszka Bronowska z gminy Jasienica,
 • Anna Klinik z gminy Jaworze,
 • Krzysztof Sporysz z gminy Kozy,
 • Zespół Forteca - Walka Trwa ze Szczyrku,
 • Kazimiera Gąsiorek z gminy Porąbka,
 • Antoni Barciak z gminy Wilamowice.


Podziękowaniem dla zaproszonych nominowanych była gala w Bielskim Centrum Kultury. Otworzył ją występ chóru bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej pod batutą Jana Borowskiego, przewodniczącego rady powiatu bielskiego, a zwieńczeniem był występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.