Wiadomości

  • 6 listopada 2022
  • wyświetleń: 4291

Ilu uczniów uczęszcza na lekcje religii? Diecezja przedstawiła dane

Diecezja bielsko-żywiecka przedstawiła dane na temat liczby uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkołach na jej terenie. Zestawienie przygotowano na podstawie ankiet przeprowadzonych we wszystkich parafiach diecezji.

Kuria, diecezja, biskup, bielsko żywiecka, kościół
Lekcje religii w szkołach. Diecezja przedstawiła swoje dane · fot. mp / czecho.pl


- Na 21309 przedszkolaków na religię uczęszcza 17971, co stanowi 84% tych dzieci. Wskazuje to na niewielki wzrost w stosunku do wyników badań ubiegłorocznych, kiedy na religię uczęszczało 81,4%. Badania w tej grupie wiekowej odnosiły się do tych oddziałów, w których organizowane były lekcje religii. Z kolei w szkołach podstawowych na 68285 uczniów na religię uczęszcza 60209, co stanowi 88% dzieci (w ubiegłym roku szkolnym było to 88,5%) - poinformowała diecezja bielsko-żywiecka.

- Spośród 16034 uczniów techników w lekcjach religii uczestniczy 12380, czyli 77% (w ubiegłym roku - 75%). Pewien spadek można odnotować w przypadku uczniów liceów, gdzie na 13702 wychowanków na religię uczęszcza 10362, co stanowi 75,6% młodzieży (w roku ubiegłym - 82%), a także szkół branżowych, gdzie na 4597 uczniów w lekcjach religii uczestniczy 3033 (65,9%; w ubiegłym roku - 71%). Z kolei na 1327 uczniów szkół specjalnych na religię uczęszcza 1154 uczniów (86,9% - podobnie w roku ubiegłym) - dodała diecezja.

Lekcje religii w szkołach. Diecezja przedstawiła swoje dane
fot. Diecezja bielsko-żywiecka


- Dane odnoszą się do placówek publicznych i innych funkcjonujących na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, obejmującej kilka powiatów województwa śląskiego i małopolskiego. Dotyczą lekcji religii katolickiej, a więc nie uwzględniają uczestniczących w lekcjach religii uczniów innych wyznań. Niewielkie spadki odnoszące się do frekwencji w szkołach ponadpodstawowych stanowią dobrą okazję do refleksji i pogłębienia działań ewangelizacyjnych - skomentował dane ks. Tomasz Chrzan z Wydziału Katechetycznego Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.