Wiadomości

  • 10 listopada 2022
  • wyświetleń: 4590

WRD wyjaśnia, czy rowerzysta nadal ma pierwszeństwa na przejazdach

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o zmianach w przepisach Prawa o ruchu drogowym, które "po cichu" miały odebrać pierwszeństwo rowerzystom na przejazdach dla rowerów. W związku z tym pojawiło się wiele wątpliwości. Zapytanie w tej sprawie, w imieniu mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice, do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Bielsku-Białej skierował radny Jerzy Bożek.

Ścieżka rowerowa przy ul. Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach
Ścieżka rowerowa przy ul. Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach · fot. KMP Bielsko-Biała


- Czy na ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach poruszający się tam rowerzysta, pomijając sygnalizację świetlną, posiada pierwszeństwo na przejazdach czy też zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdom skręcającym w prawo i w lewo z ul. Traugutta na ulice podporządkowane i z ulic podporządkowanych na ul. Traugutta, przecinając każdorazowo drogę dla rowerów? - dopytuje w swoim piśmie do Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy radny Jerzy Bożek.

Jak dodał radny Bożek, "wielu mieszkańców na linii kierowcy - rowerzyści ma mocno podzielone zdanie" w tej kwestii. Dlatego poprosił o odpowiedź, by rozstrzygnąć spór, co z pewnością dodatkowo przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg w tym omówionym przypadku.

Jak czytamy w odpowiedzi Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, "ustawa Prawo o ruchu drogowym w zakresie obowiązków kierującego pojazdami wobec kierującego rowerem nie została zmieniona. Reguluje to artykuł 27 ustawy".

Art. 27 ustawy Prawo o ruchu drogowymArt. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla pieszych i rowerów lub drogę dla rowerów, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.


- W listopadzie 2021 roku nastąpiła zmiana Rozporządzenia Ministra infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, z którego uchylono zapis o tym, że kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wyjeżdżających - dodał Wydział Ruchu Drogowego bielskiej komendy policji.

Jak podsumował, "nie zmieniło to jednak zapisów ustawy prawo o ruchu drogowym, z których wynika, że to rowerzysta poruszający się drogą dla rowerów ma pierwszeństwo przed kierującym pojazdem".

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.