czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 grudnia 2007
  • wyświetleń: 978

Bądź bezpieczny w Święta

Zbliża się jedna z najpiękniejszych chwil w roku - Święta Bożego Narodzenia. Jednak zanim zasiądziemy z rodziną przy wigilijnym stole i rozpakujemy prezenty czeka nas prawdziwa przeprawa przez świąteczne zakupy w zatłoczonych sklepach, "walka" o miejsce w przepełnionych autobusach, czy na zakorkowanych parkingach przed hipermarketami. W całym tym przedświątecznym szaleństwie nie zapominajmy jednak o najważniejszym - o własnym bezpieczeństwie!

Podczas gdy my zaaferowani jesteśmy wybieraniem najpiękniejszej choinki, największego karpia i najlepszych podarunków dla bliskich, a nasze głowy zaprzątnięte są tym co jeszcze musimy zrobić napotykamy ludzi, dla których rozpoczął się najbardziej dochodowy okres w roku. Korzystając z naszego zamyślenia, nieuwagi i wyjątkowego tłoku okradają nas z pieniędzy, dokumentów, telefonów, przedmiotów osobistych czy samochodów.

Zachowujmy rozsądek! Nie zabierajmy ze sobą dużych ilości pieniędzy. Wkładajmy do portfela tylko tyle, ile możemy przeznaczyć na świąteczne zakupy. Starajmy się chować mniejsze sumy w różnych miejscach - przy znalezieniu przez złodzieja jednej ze skrytek straty będą mniej dotkliwe. Nie nośmy przy sobie niepotrzebnych nam dokumentów i przedmiotów, w końcu po co nam prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu jeśli wybraliśmy się na zakupy autobusem, albo klucze do pracy, skoro od tygodnia jesteśmy na urlopie?

Zawsze miejmy na oku swoje rzeczy osobiste. Nie przechowujmy cennych przedmiotów w niezapinanych zewnętrznych kieszeniach, bądź przezroczystych reklamówkach. Trzymajmy blisko siebie torebki, saszetki, nesesery. Zwracajmy na nie uwagę zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, takich jak środki komunikacji miejskiej, przystanki, sklepy. W żadnym wypadku nie wkładajmy torebek do koszyków na zakupy w sklepach samoobsługowych. Bądźmy czujni, zwracajmy uwagę na to kto obok nas idzie, jak się zachowuje, obserwujmy otoczenie - ludzie zapatrzeni w wystawy, nieuważni, zamyśleni są łatwiejszym łupem dla złodzieja, który bardzo starannie wybiera swoją ofiarę.

Pamiętajmy również o właściwym zabezpieczeniu swojego samochodu. Upewnijmy się, że został zamknięty, a kluczyki, radio i inne cenne przedmioty zabrane lub schowane. Torby, reklamówki i paczki z zakupami chowajmy do bagażnika, pozostawione na siedzeniach prowokują złodziei do sprawdzenia ich zawartości.

Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania wobec obcych osób oferujących niezwykłe, wyjątkowe świąteczne okazje, promocje, usługi. Dokładnie analizujmy przedstawiane oferty lub ignorujmy je, gdyż nie brak jest oszustów wykorzystujących nasze rozkojarzenie, lekkomyślność i zabieganie w celu wyłudzenia pieniędzy, bądź dokonania kradzieży.

Przy zachowaniu powyższych zasad możemy spokojnie cieszyć się przedświątecznymi przygotowaniami, bez obaw, że zamiast liczenia gwiazdkowych prezentów liczyć będziemy poniesione straty!

KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.