Wiadomości

  • 10 listopada 2022
  • wyświetleń: 537

Deska SUP - dla kogo najlepsza?

Materiał partnera:

Pływanie na desce nie odnosi się jedynie do surfingu czy windsurfingu, istnieje wiele innych rodzajów desek wodnych, jedną z nich jest deska SUP przeznaczona o pływania na stojąco. Jest to piękny wodny sport, w którym pływa się na specjalnej desce i odpycha od wody za pomocą wiosła. W odróżnieniu od innych ekstremalnych dyscyplin z wykorzystaniem deski jest to sport przeznaczony dla wszystkich, ryzyko upadku jest niewielkie, w każdym momencie można dopłynąć spokojnie do brzegu.

Deska SUP


Deska SUP - czym jest?Osoby spędzające wakacje nad wodą z pewnością zauważyły rosnącą popularność tego sportu. Skrót SUP pochodzi od słów "Stand Up Paddling" i oznacza wiosłowanie na stojąco. Deska SUP jest właśnie w taki sposób używana, można zamontować na niej także wygodne siedzisko kajakowe i można wówczas pływać w pozycji siedzącej. Konstrukcja deski SUP składa się z dwóch warstw PVC, pomiędzy którymi umieszczono specjalny rodzaj włókna, nadaje ono wytrzymałość i twardość całej kompozycji. Po napompowaniu osiąga ona podobną trwałość jak modele wykonane z drewna. Pompowane modele desek są również łatwe do przechowywania i przewożenia, w zestawie znajduje się zawsze specjalna torba, do której wystarczy schować deskę po spuszczeniu z niej powietrza, aby można było przemieścić się z nią dalej. W zestawie z deską niezbędne są jeszcze takie akcesoria, jak:

  • jednopiórowe wiosło,
  • pompka,
  • statecznik,
  • smycz zabezpieczająca mocowana do nogi.


Umocowanie smyczy uniemożliwia odpłynięcie deski w czasie wywrotki, warto też mieć w komplecie kamizelkę ratunkową. Dokonując wyboru deski SUP, należy zwrócić uwagę na to, pod jakim obciążeniem sprawdzi się dany wariant, szeroką ofertę takich modeli oferuje: https://easy-surfshop.pl/do/cat/sup/SUP. Trzeba pamiętać, że im większa wyporność tym jest ona cięższa, dlatego nie warto kupować dla osoby drobniejszej modeli przeznaczonych dla osób cięższych. Nośność deski to waga osoby z niej korzystającej oraz wszystkich elementów, które mają być na niej przewożone. Jeśli deska jest przeładowana, porusza się zbyt wolno, z kolei, jeśli jest niewystarczająco obciążona, nie będzie się odpowiednio zanurzać, co sprawia, że jest podatna na boczny wiatr oraz fale.

Deska SUP


Komu deska SUP sprawi najwięcej przyjemności?Do pływania na desce SUP nie trzeba mieć takiej kondycji fizycznej jak do windsurfingu czy kitesurfingu, nie jest to sport ekstremalny. Wystarczy jedynie umiejętność pływania, dlatego wiele osób może odczuwać przyjemność z takiej formy aktywności. Dzięki pompowanym modelom desek SUP ich transport nie stanowi żadnego problemu, można je także przechowywać w dowolnym miejscu, ponieważ nie zajmują dużo przestrzeni. Na korzyść desek SUP przemawia także ponoszenie o wiele niższych kosztów niż przy uprawianiu innych sportów wodnych. Deska SUP nie wymaga także dogodnych warunków pogodowych, nie ma potrzeby czekania na wiatr, czy duże fale. Można na niej pływać na gładkiej tafli jeziora przy bezwietrznej pogodzie, ale także na wzburzonym morzu przy mocnych falach.

Na desce SUP można pływać w pojedynkę, ale dużo frajdy przyniesie uprawianie tego sportu z całą rodziną albo przyjaciółmi. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich osób niezależnie od wieku i kondycji, mogą pływać na niej dzieci i osoby starsze. Taki rodzaj sportu ćwiczy równowagę i stabilność, angażując wszystkie partie mięśni. Mimo że deska SUP jest traktowana jako sport łatwy i przyjemny, to warto wiedzieć, że ćwiczy mięśnie wewnętrzne, które na co dzień są rzadko używane. Utrzymanie równowagi trenuje mięśnie gładkie, które wspierają kręgosłup i utrzymują prawidłową postawę ciała.