Wiadomości

  • 10 listopada 2022
  • wyświetleń: 1669

W przeddzień Święta Niepodległości złożyli hołd ks. Londzinowi

Władze samorządowe powiatu bielskiego w przeddzień Święta Niepodległości złożyły hołd księdzu Józefowi Londzinowi. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy odbyło się pod pomnikiem kapłana, który znajduje się przed kościołem w Zabrzegu.

W przeddzień Święta Niepodległości złożyli hołd ks. Londzinowi
W przeddzień Święta Niepodległości złożyli hołd ks. Londzinowi · fot. Powiat bielski


W uroczystości wzięli udział starosta bielski Andrzej Płonka, wicestarosta bielski Andrzej Kamiński, członek Zarządu Powiatu Barbara Adamska i sekretarz powiatu Halina Kopeć.

- Ksiądz prałat Józef Londzin to wybitny syn zabrzeskiej ziemi, którego dewizą życia i postępowania było - wszystko dla Boga i ojczyzny. Życie i czyny księdza Londzina, jego całkowite zawierzenie Bogu, oddana ofiarna służba na rzecz bliźnich, nieustraszony patriotyzm oraz zaangażowanie i wysiłek w rozwijaniu i podtrzymywaniu polskiego ducha narodowego, są dla nas nie tylko historyczną wartością, ale nieprzemijającym wzorcem do naśladowania - mówił niedawno, podczas wręczania Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, starosta bielski Andrzej Płonka.

Urodzony 3 lutego 1862 roku w Zabrzegu ksiądz Józef Londzin w czasie I wojny światowej był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego. W październiku 1918 razem z Janem Michejdą, reprezentującym polskich ewangelików oraz socjalistą Tadeuszem Regerem stanął na czele Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Wiosną 1919 roku brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie bronił interesów ludności polskiej i walczył o przyłączenie większości Śląska Cieszyńskiego do Polski.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.