Wiadomości

  • 11 listopada 2022
  • 13 listopada 2022
  • wyświetleń: 4183

[WIDEO] O dziejach czechowickiego Pomnika Wolności

W kolejnym odcinku cyklu "Echa historii Czechowic-Dziedzic" Urząd Miejski, razem z kustoszem Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach, przypomina historię Pomnika Wolności.Przedwojenny pomnik został ufundowany przez mieszkańców jako symbol wdzięczności na pamiątkę wymarszu Legionistów z Dziedzic (1914) pod komendą Adolfa Janika na fronty I wojny światowej oraz przyłączenia ziemi śląskiej do Rzeczypospolitej. Monument stał na Placu Wolności przed dworcem kolejowym w Dziedzicach.

W 1939 roku pomnik został został zniszczony przez hitlerowców. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w listopadzie 2018 roku, na Skwerze Stulecia odsłonięto wierną rekonstrukcję pomnika autorstwa Jana Raszki, który stał na Placu Wolności w Dziedzicach w latach 1924-1939. Autorem zrekonstruowanego monumentu jest prof. Karol Badyna z Krakowa.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj