Wiadomości

  • 13 listopada 2022
  • wyświetleń: 1207

Prawo do grobu - szykują się zmiany w prawie? Czy można mieć nagrobek przed śmiercią?

Materiał partnera:

Polskie ustawodawstwo ulega ciągłym zmianom. Jednym z obszarów, które od dawna są w planach Kancelarii Premiera w zakresie nowelizacji jest tzw. ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma ona regulować m.in. kwestie pochówku. O tym, jakie zmiany są planowane oraz z czym się wiążą, przybliżamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

groby,cmentarz


Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłychW listopadzie 2021 roku pojawiły się w przestrzeni medialnej informacje, że rząd planuje zmienić przepisy regulujące kwestie pochówku. Wśród wielu proponowanych zmian znalazło się między innymi utworzenie centralnego rejestru miejsc pochówku, cyfryzacja ksiąg cmentarnych, wprowadzenie karty zgonu czy ustanowienie prawa do grobu. To właśnie ta ostatnia ewentualna zmiana budzi ogromne wątpliwości.

Jak podaje kancelaria Premiera, celem tych zmian jest nie tylko usprawnienie i uproszczenie formalności, ale także wsparcie rodziny zmarłego w tym trudnym czasie, jakim jest załatwienie wszelkich niezbędnych spraw. To właśnie definicji prawa do grobu przysługuje założenie, by móc załatwić wszelkie formalności jeszcze za życia. Jest ono również szczególnie pomocne w przypadku osób, które bliskich nie posiadają.

groby,cmentarz


Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów został określony na trzeci kwartał 2022 roku.

Prawo do grobuJedną z projektowanych zmian jest "prawo do grobu" czyli uprawnienie dla bliskich zmarłego, którzy mogą dysponować nagrobkiem. W pierwszej kolejności ustawodawca chce takie prawo zapisać osobie wskazanej w testamencie zmarłego. Jeżeli w ostatnim akcie woli nie zostanie wskazana jasno z imienia i nazwiska osoba, to takie prawo będzie przysługiwało najbliższej rodzinie na zasadach ogólnego dziedziczenia.

Takie prawo ma obejmować szereg uprawnień do których zaliczymy m.in. możliwość decydowania, kto może być pochowany do grobu, zgodnie z regulaminem cmentarza; rodzaju budowy nagrobków, grobowców oraz innych kompozycji architektonicznych, zgodnie z regulaminem cmentarza; wnioskowania o przeprowadzenie ekshumacji; dokonywania zmian w konstrukcji oraz decydowania o sposobie jego dekoracji, zgodnie z regulaminem cmentarza a także prawo do decydowania o sposobie sprawowania opieki nad grobem oraz kultu pamięci po osobie zmarłej.

Według projektowanych zmian takie prawo będzie obowiązywało przez 20 lat od pochowania w nim ostatnich zwłok. Prawo to ma działać na zasadach odnowienia.

Czy warto postawić sobie nagrobek za życia?Odpowiedź jest prosta i brzmi: warto. Posiadanie grobu za życia to wiele zalet. Po pierwsze mamy poczucie, że na wypadek naszej śmierci, nasza rodzina nie będzie obciążona kosztami. Po drugie możemy zdecydować o tym jak chcemy, żeby wyglądał nasz nagrobek. Nagrobek postawiony za życia to również dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają krewnych. Często na takie rozwiązanie decydują się osoby starsze, które są samotne bądź ich rodzina mieszka w innym miejscu lub nie utrzymują ze sobą kontaktu.

Szukając więc odpowiedniego nagrobku warto zwrócić się z prośbą o wsparcie do profesjonalistów. Możemy zdecydować się na nowoczesne nagrobki - Vega.

groby,cmentarz


Gdy planujemy stworzenie nagrobku z naszym bliskim możemy zdecydować się na nagrobek podwójny (sprawdza się zwłaszcza w przypadku małżeństw czy rodziców z dziećmi) jak również na postawienie kilku osobnych nagrobków obok siebie.

Sprawdź wzory nagrobków pojedynczych i podwójnych.