Wiadomości

  • 17 listopada 2022
  • wyświetleń: 2297

[FOTO] Straż miejska kontroluje miejsca przebywania bezdomnych

Strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic rozpoczęli kontrolę miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Podobne czynności wykonywali już w poprzednich latach. Cel? Zaoferowanie pomocy oraz informowanie o możliwości skorzystania ze schroniska dla bezdomnych.

Straż miejska kontroluje miejsca przebywania bezdomnych · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


Jesienno - zimowa aura stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia osób bezdomnych. Właśnie te osoby są najbardziej narażone na wyziębienie organizmu, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci. Podobne zagrożenia dotyczą osób będących pod działaniem alkoholu.

- Podobnie jak w latach ubiegłych, strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic podczas codziennych patroli sprawdzają klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki. Kontrolują te miejsca, gdzie bezdomni mogą próbować schronić się przed wiatrem, mrozem czy deszczem. W przypadku napotkania takich osób proponują schronienie w specjalnych do tego przeznaczonych placówek. Strażnicy również częstują bezdomnych gorącą herbatą, kanapką czy przekazują bezdomnym ciepłe koce oraz śpiwory - wyjaśnia czechowicka straż miejska.

- Pomimo, iż funkcjonariusze informują bezdomnych o możliwości skorzystania z noclegowni czy innej placówki, często zdarza się, że osoby te odmawiają pomocy. Może zdarzyć się tak, że nie uda nam się dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy. Dlatego też zwracamy się z apelem do Państwa! Nie bądźmy obojętni! - podkreślają funkcjonariusze.

- Warto zainteresować się tym, co się dzieje wokół nas, w szczególności losem sąsiadów, znanych nam osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych czy wymagających pomocy. Jeśli Państwo nie możecie im pomóc, poinformujcie o nich lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej lub policję czy straż miejską. Nie bądźcie obojętni także wobec nietrzeźwych. Jeden telefon, nawet anonimowy, informujący o takiej osobie może uratować ją przed wychłodzeniem i zamarznięciem. Noc spędzona na wolnym powietrzu o tej porze roku przy dodatkowo osłabionym organizmie może skończyć się tragicznie. Czasami zdarza się że na pomoc jest już za późno - apeluje straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.