Reklama

Wiadomości

  • 19 listopada 2022
  • 21 listopada 2022
  • wyświetleń: 5595

Znany katolicki publicysta komentuje sprawę o. Macieja Sz. SJ

We wtorek, 15 listopada informowaliśmy o sprawie ojca Macieja Sz., jezuity, który w przeszłości molestował nastolatki. Do takich sytuacji miało także dochodzić w Czechowicach-Dziedzicach. Komentarz do reportaży Pauliny Guzik z Redakcji Katolickiej TVP napisał znany publicysta, Tomasz Terlikowski.

Tomasz P. Terlikowski
Tomasz P. Terlikowski · fot. wiez.pl


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w artykule "Towarzystwo Maciejowe". Jezuita molestował nastolatki", serwis kwartalnika "Więź" opublikował reportaże o krakowskim jezuicie Macieju Sz., który w przeszłości miał molestować nastolatki. Do sytuacji miało dochodzić przed laty między innymi w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach.

Sprawę jezuity Macieja Sz. skomentował, również w serwisie kwartalnika "WIęź", znany katolicki publicysta Tomasz P. Terlikowski. Jego tekst nosi tytuł "Może trzeba upaść jeszcze niżej? Głos po reportażach Pauliny Guzik".

- Myślałem, że doświadczenie komisji ws. Pawła M. udało mi się już przepracować, zostawić za sobą, zrozumieć. Po dwuodcinkowym reportażu śledczym Pauliny Guzik na temat Macieja Sz. i działań jego przełożonych wiem, że tego zwyczajnie nie da się zrobić. Tamto doświadczenie wraca i zmusza do nieustannego rewidowania własnego myślenia o Kościele. Nie da się go zostawić za sobą, szczególnie że takich historii jest coraz więcej - napisał Tomasz P. Terlikowski.

- Ile takich spraw, jak te dominikanina Pawła M. i jezuity Macieja Sz., czeka jeszcze polski Kościół? Prowincjałowie jakich jeszcze zakonów i zgromadzeń, biskupi których jeszcze diecezji zostaną oskarżeni o lekceważenie dobra osób pokrzywdzonych? - dopytuje publicysta.

- Przed nami jeszcze wiele niewyjaśnionych spraw, wiele bólu skrzywdzonych, wiele buty i pychy przełożonych kościelnych, i wreszcie wiele zniszczonych legend. Droga, którą musimy przejść, jest drogą przez ciemność, zniszczenie wielu fundamentów, na których budowana była nasza wiara - podkreśla Terlikowski.

Pełną treść artykułu "Może trzeba upaść jeszcze niżej? Głos po reportażach Pauliny Guzik" można znaleźć tutaj.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.