Wiadomości

  • 18 listopada 2022
  • wyświetleń: 2742

Unimot przejmie Lotos Terminale za kredyt. Transakcja coraz bliżej

Jeszcze pod koniec tego roku ma zostać sfinalizowane przejęcie spółek Lotos Terminale i Lotos Asfalt z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach przez Grupę Kapitałową Unimot. Transakcja w większości zostanie sfinansowana z kredytów bankowych o łącznej wysokości 360 mln zł.

Lotos terminale, siedziba, rafineria, łukasiewicza
Unimot przejmie Lotos Terminale za kredyt. Transakcja coraz bliżej · fot. mp / czecho.pl


O przygotowaniach do przejęcia aktywów spółki Lotos Terminale Unimot S.A. poinformował w raporcie na temat wyników finansowych za trzeci kwartał 2022 roku. W tym czasie kontynuowane były prace nad reorganizacją Grupy Kapitałowej Unimot, zmierzające do przygotowania struktury do przejęcia aktywów spółki czechowickiej spółki Lotosu.

- W ramach tych działań 1 sierpnia nastąpiło przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej z segmentem obrotu paliwami ze spółki Unimot S.A. do spółki zależnej - Unimot Paliwa - informuje raport.

W ramach transakcji przejęcia Lotosu Terminale Unimot nabędzie dziewięć terminali paliw o łącznej bieżącej pojemności 350 tys. m3, a po zakończeniu prowadzonych prac rozwojowych zdolności magazynowe wzrosną do 410 tys. m3. W wyniku transakcji GK Unimot stanie się trzecim graczem na rynku magazynowania paliw pod względem wolumenu.

- Ponadto w ramach transakcji GK Unimot przejmie biznes "bitumen". Obejmie on zakłady produkcji asfaltów wraz z działem handlowym, jak również dziesięcioletni kontrakt na dostawy z rafinerii gdańskiej surowca do ich produkcji w ilości do 500 tys. ton rocznie, dzięki czemu Grupa stanie się drugim graczem na rynku sprzedaży asfaltów - opisuje raport.

Jak szacuje Unimot, przejmowane biznesy mogą w przyszłości generować dodatkowe około 70 - 100 mln zł wyniku EBITDA. Według spółki jej zaangażowanie w transakcję w najbliższym czasie może wynieść co najmniej 450 mln zł. Ze sprawozdania wynika, że transakcja zostanie sfinansowana w większości z kredytów bankowych, a stosowna umowa kredytowa w łącznej wysokości 360 mln zł z konsorcjum trzech banków została zawarta 12 stycznia 2022 roku.

Przypomnijmy, przejęcie spółki Lotos Terminale przez Unimot to konsekwencja realizacji środków zaradczych narzuconych przez Komisję Europejską w związku z przejęciem Lotosu przez PKN Orlen. Realizacja transakcji przejęcia aktywów Lotosu Terminale przez Unimot planowana jest na koniec IV kwartału tego roku, jednak spółka zastrzega, że termin może ulec zmianie.

mp / czecho.pl

źródło: bankier.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.