Wiadomości

  • 18 listopada 2022
  • 20 listopada 2022
  • wyświetleń: 4857

Pierwszy śnieg. Kto odpowiada za odśnieżanie w naszej gminie?

W nocy z czwartku na piątek w naszym regionie pojawił się pierwszy śnieg. Synoptycy przewidują opady śniegu także w najbliższych godzinach. Jakie firmy zajmują się zimowym utrzymaniem dróg w gminie Czechowice-Dziedzice i gdzie można zgłaszać uwagi w sprawie odśnieżania? Odpowiedź w rozwinięciu artykułu.

Zima, droga, śnieg, kamienia
Ulica Studencka w Czechowicach-Dziedzicach - 16.01.2021 · fot. mp / czecho.pl


Zimowym utrzymaniem dróg - gminnych oraz powiatowych - na terenie gminy Czechowice-Dziedzice w sezonie 2022/2023 zajmują się dwie firmy. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe WALDEMAR GLOS wykonuje usługę na terenie stref Czechowice-Dziedzice Centrum / Północ, Czechowice-Dziedzice Południowe, Czechowice-Dziedzice Górne / Dolne oraz Bronów / Ligota. Strefę Zabrzeg / Ligota Miliardowice oraz Ligota do ul. Czechowickiej wykonuje firma FHU Grzegorz Mol.

W sumie w tym roku obydwie firmy mają do odśnieżenia ponad 281 km dróg, w tym 211,5 km dróg gminnych oraz 70 km dróg powiatowych. Firmy dysponują trzema ciągnikami z pługiem, jedenastoma ciągnikami z pługiem i rozrzutnikiem, pięcioma koparko-ładowarkami, siedmioma mikrociągnikami z pługiem do odśnieżania chodników, pięcioma pługo-piaskarko-solarkami, trzema samochodami patrolowymi oraz dwoma samochodami samowyładowczymi. Warto dodać, że ilości pojazdów to wymagania, jakie musiały spełnić firmy w postępowaniu przetargowym.

Za utrzymanie dróg gminnych i powiatowych, również w czasie zimy, odpowiada Wydział Inwestycji i Zarządu Drogami czechowickiego Urzędu Miejskiego. Uwagi na temat odśnieżania dróg można zgłaszać telefonicznie pod numerami telefonów 32 214 71 38 lub 609 136 222 w godzinach pracy wydziału, tj. od poniedziałku do środy od 7.30 do 15.30, w czwartki od 7.30 do 17.30, a w piątki w godzinach od 7.30 do 13.30. Poza godzinami pracy wydziału można dzwonić w tych sprawach do czechowickiej straży miejskiej na numery telefonów 32 215 54 92 lub 986.

W kwestii drogi krajowej nr 1 i jej właściwego utrzymania odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach Rejon w Pszczynie.

Warto również dodać, że zgodnie z ustawą obowiązek dbania o stan drogi należy do jej zarządcy. O chodnik położony wzdłuż nieruchomości musi zatroszczyć się jej właściciel. Dotyczy to również chodników oraz dróg wewnętrznych. Za niedopełnienie obowiązków związanych z oczyszczeniem chodników ze śniegu i lodu, strażnik miejski może nałożyć mandat do 500 złotych. W sytuacji nagminnego nieodśnieżania bądź odmowy przyjęcia mandatu, funkcjonariusz może sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.