Wiadomości

  • 22 listopada 2022
  • wyświetleń: 6736

O. Maciej. Sz. skierowany do miejsca odosobnienia. Oświadczenie jezuitów

Ojciec Maciej Sz., który w przeszłości molestował nastolatki między innymi w jezuickiej parafii w Czechowicach-Dziedzicach, został odsunięty od działalności duszpasterskiej. Jak czytamy we wtorkowym oświadczeniu o. Damiana Mazurkiewicza SJ, rzecznika Kurii Prowincji Polski Południowej, o. Maciejowi Sz. zakazano "sprawowania świętej posługi, jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego".

Kuria Prowincji Polski Południowej zakonu jezuitów w Krakowie
Kuria Prowincji Polski Południowej zakonu jezuitów w Krakowie · fot. jezuici.pl


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w artykule ""Towarzystwo Maciejowe". Jezuita molestował nastolatki" serwis kwartalnika "Więź" opublikował reportaże o krakowskim jezuicie Macieju Sz., który w przeszłości miał molestować nastolatki. Do sytuacji miało dochodzić przed laty między innymi w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach.

We wtorek, 22 listopada Kuria Prowincji Polski Południowej zakonu jezuitów wydała kolejne oświadczenie w sprawie ojca Macieja Sz. SJ. Jego pełną treść publikujemy poniżej.

Oświadczenie rzecznika w sprawie o. Macieja Sz. z 22 listopadaW związku z zapowiedzianym w artykule p. Pauliny Guzik zgłoszeniem w sprawie wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez o. Macieja Sz. pragnę poinformować, że w ramach przygotowań do otwarcia dochodzenia wstępnego, o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ nakazał o. Maciejowi Sz. udać się do konkretnego odosobnionego miejsca niezwiązanego z naszymi jezuickimi domami bądź dziełami, gdzie będzie przebywał pod nadzorem władz kościelnych, zakazując mu jednocześnie sprawowania świętej posługi, jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego.

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, proszę o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego

Mały Rynek 8

31-041 Kraków

Tel.: +48 12 428 15 00

Email: curiapme@jezuici.pl


Warto dodać, że w poniedziałek, 21 listopada serwis kwartalnika "Więź" opublikował również tekst, w którym o sprawie ojca Macieja Sz. wypowiada się o. Wojciech Zółek SJ, od 2008 do 2014 prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego.

- Bez względu na to, jakie były ówczesne procedury i okoliczności, jeśli informacja o moich decyzjach w sprawie Macieja S. wywołuje ból, oburzenie, rozczarowanie i zgorszenie, to znaczy, że nie były one dobre - napisał były prowincjał jezuitów.

Z pełną treścią artykułu "O. Ziółek o sprawie Macieja Sz.: Nie będę się bronił, chcę powiedzieć "przepraszam" i jedną rzecz wyjaśnić" można zapoznać się tutaj.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.