Wiadomości

  • 25 listopada 2022
  • wyświetleń: 1358

Wakacje w Turcji - all inclusive czy na własną rękę?

Turcja jest państwem, które znajduje się między Europą a Azją. Jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc, jeśli chodzi o Polaków i ich plany na wakacje. Turcja jest miejscem niezwykle magicznym, ma swoją wspaniałą i niepowtarzalną kulturę, którą zobaczyć chce wręcz każdy. Kurorty w tym państwie odznaczają się najwyższym poziomem, dlatego właśnie większość przybywających wybiera oferty z biur podróży, które zapewniają im pobyt all inclusive.

Podczas wczasów w Turcji wygrzejesz się na piaszczystej plaży, wraz z kolorowym drinkiem z palemką, ale nie tylko. Poznasz niesamowitą kulturę i bogata historię, która kryje za sobą ogrom zabytków, pięknych monumentów. To wspaniałe państwo, mieszczące się między Europą a Azją, uraczy turystów również rewelacyjną naturą. Przykładem, który warto podać, są nieziemskie krajobrazy Kapadocji. Już na zdjęciach Turcja wygląda malowniczo, a co dopiero, kiedy staniesz "oko w oko" z cudownymi zabytkami.

Porównanie cen żywności: Turcja i Polska

Turcja nie tylko przyciąga turystów wyżej wymienionymi zaletami. Jest to również kraj, który oferuje o wiele tańsze produkty, niż nasz. Cena koszyka podstawowych produktów spożywczych w Turcji, jest aż o 65% tańsza, niż w Polsce! Procentowo wygląda to naprawdę niesamowicie, więc wczasy w Turcji będą nie tylko niezapomniane, ale także naprawdę tanie. Według naszych obliczeń podstawowe produkty żywnościowe, a nawet alkohol i papierosy, w Turcji wyjdą około 80 zł, gdzie w Polsce musielibyśmy zapłacić za całość grubo ponad 200 złotych.

Oferty biura podróży dla pobytów w Turcji

Wakacje w Turcji ,czy gdzie indziej za granicą, warto wcześniej mocno zaplanować. Wiedzieć, jaka waluta obowiązuje w danym kraju, co trzeba zrobić przed wylotem i już na miejscu. Jeżeli wybierasz się z biurem podróży do obcego kraju nic jednak nie będziesz musiał planować. Biura podróży wybiorą za Ciebie najlepszy lot oraz hotel, a także często różne wycieczki fakultatywne, już na miejscu. W większości przypadków wszystkie te przyjemności zapłacisz w jednej cenie. 
Jak cenowo wyglądają wycieczki do Turcji z biurem podróży? Wycieczki Last Minute zaczynają się już od 2250 wzwyż. Wówczas zapewnione masz zakwaterowanie, posiłek od hotelu, często nawet dostęp do basenów oraz darmowego alkoholu w hotelowym barze. Wycieczki planowane, które nie są Last Minute, niestety są już trochę droższe, jednak ta cena nie bardzo się różni.

Ceny lotów i hoteli - wczasy w Turcji na własną rękę

Jeżeli jednak chcesz wybrać się na swoją własną wycieczkę do Turcji, w całości zaplanowaną i zorganizowaną przez Ciebie, na samym początku musisz wybrać najbardziej odpowiadający Tobie i Twojej rodzinie hotel, a także najlepszy lot.
Ceny lotów do Turcji, w zależności od lotniska i klasy, zaczynają się już od 560 zł wzwyż. Upewnij się jednak, jaką klasą będziesz lecieć i czy nie będzie podczas tego lotu przesiadek, ponieważ lecąc samolotem to również nierzadko się zdarza.
Hotele w Turcji i ich ceny: wszystko zależy od Ciebie, czy wybierzesz hotel all inclusive z pełnym wyżywieniem, czy będziesz wolał stołować się na mieście. Hotele zaczną się już od 1450 zł za osobę, niektóre nawet od 500 zł za "jedną głowę". Upewnij się jednak wówczas jaki pokój będziesz rezerwować i czy w ofercie będziesz miał wyżywienie.

Co musisz wiedzieć przed wylotem do Turcji?

Waluta w Turcji: na tych terenach obowiązuje lira turecka, która w przeliczeniu warta jest 0,26 zł. Warto jednak przed wylotem do Turcji wymienić polskie złotówki na dolary, a następnie, już na miejscu, wymienić je na liry. Możliwe jest oczywiście płacenie kartą na terenie obcego kraju.
Wiza do Turcji: obecnie wylatując do Turcji nie potrzebujemy już wizy, jeżeli nasz pobyt nie przekroczy maksymalnie 90 dni w okresie półrocznym (180 dni). Warto mieć przy sobie jednak inne, ważne dokumenty, oczywiście nasz paszport, ale także na przykład dokumenty chorób.
Co warto kupić podczas pobytu: przyprawy, oko proroka oraz kolorowe lampy. Będąc na wczasach w Turcji warto spróbować również oryginalne doner kebapa, który tam będzie smakować całkiem inaczej, niż u nas. Dlatego właśnie warto mieć przy sobie trochę więcej gotówki.

Wycieczki fakultatywne w Turcji

Jeżeli wybierasz się z biurem podróży, zostaną Ci zaproponowane pewne wycieczki, które będziesz mógł odbyć w Turcji. Niektóre z nich będą już w cenie podróży, za niektóre będziesz musiał dopłacić. Ile kosztują dane wycieczki na terenie Turcji i co warto zobaczyć?
• 12 Wysp, rejs statkiem - około 200 zł za osobę;
Starożytny Side - około 200 zł za osobę;
• rejs na wyspę Suluada - około 160 zł za osobę;
• zwiedzanie Efezu - około 290 zł za osobę;
• Pamukkale - około 290 zł za osobę.
Pamiętaj, będąc w obcym kraju warto zwiedzić możliwie jak najwięcej miejsc!

Wczasy w Turcji - "na własną rękę", czy all inclusive?

Wszystko zależeć będzie oczywiście od Ciebie oraz Twoich bliskich. Wczasy za granicą na własną rękę mogą czasami być ciężkie i łatwo będzie się zgubić, jeśli nie macie doświadczenia podróżniczego. Wakacje zaplanowane są przez biura podróży krok po kroku, dlatego jest to bardzo wygodne dla korzystających. Jeśli jednak czujecie, iż jesteście na siłach, aby samotnie zaplanować niesamowitą podróż, wówczas bierzcie się do pracy i planowana wymarzonej wycieczki!

lotnisko Turcja shutterstock 518645047

Izmir shutterstock 2172325735

zdjecie glowne riwiera turecka shutterstock 2096659084

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.