Wiadomości

  • 28 listopada 2022
  • wyświetleń: 809

Do czego służy i ile kosztuje krótkoterminowe OC?

Materiał partnera:

Ubezpieczenie OC auta najczęściej obowiązuje na okres 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka wyjątków, które umożliwiają zakup krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Takie rozwiązanie jak OC krótkoterminowe jest korzystne między innymi dla właścicieli pojazdów historycznych, zarejestrowanych czasowo lub wolnobieżnych. Co warto wiedzieć o takim rodzaju ubezpieczenia? Ile kosztuje?

Linkhouse


Na samym początku należy zauważyć fakt, iż korzystanie zarówno z ubezpieczenia krótkoterminowego, jak i długoterminowego wiąże się z tymi samymi przepisami. Ubezpieczenie krótkoterminowe to niejako przywilej, który skierowany jest do właścicieli pojazdów w nielicznych sytuacjach. Ustawa dokładnie wspomina, kto może je nabyć, aby nie doszło do nadużyć.

Krótkoterminowe ubezpieczenie - jakie warunki?Krótkoterminowe ubezpieczenie auta na miesiąc zapewnia identyczne warunki ochrony, w porównaniu do standardowego OC. Jedyną dostrzegalną różnicą jest oczywiście okres trwania, gdyż ubezpieczenie OC w takiej formie można wykupić na miesiąc lub np. 3 miesiące. Jest to także wybór o wiele tańszy, gdyż płacimy jedynie za wybrany okres, a nie cały rok tak jak w przypadku klasycznego OC.

Kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia?Nie każdy może zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego. Zaliczana jest do ochrony ubezpieczeniowej, wybranej dla nielicznych. Poniżej przedstawimy, kto może skorzystać z takiego rozwiązania.

OC krótkoterminowe dla pojazdów z zagranicyPierwszym przypadkiem, w którym ubezpieczenie OC krótkoterminowe jest możliwe i korzystne to wykupienie go przez właścicieli pojazdów sprowadzonych z innego kraju, które do tej pory były tam zarejestrowane.

W takiej sytuacji ubezpieczenie samochodu na okres 30 dni może być bardzo dobrym wyjściem. Jako właściciele możemy legalnie poruszać się autem jeszcze bez załatwienia wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem.

OC krótkoterminowe dla właścicieli pojazdów zabytkowychPrzywilej korzystania z krótkoterminowego OC mają również właściciele pojazdów historycznych. Warunkiem jest to, że muszą być starsze niż 40 lub 25 lat. Dodatkowo to rzeczoznawca lub biegły musi stwierdzić, że dany pojazd jest unikatowy i może być uznawany za zabytek. Właściciel takiego pojazdu w zależności od potrzeb może wykupić OC krótkoterminowe, aby dojechać na zlot fanów motoryzacji. Warto podkreślić, że rocznie może wyłupić nawet kilka takich ubezpieczeń.

OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnychNastępną grupą kierowców, którzy mogą zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na krótki okres, są właściciele pojazdów wolnobieżnych. Jak wynika z ustawy o ruchu drogowym za taki pojazd, uznaje się ten, który posiada konstrukcje ograniczającą prędkość jazdy do 25 km/h (poza ciągnikami).

Warto podkreślić, że rolnicy posiadający wolnobieżne pojazdy i korzystają z nich w gospodarstwie, zmuszeni są do wykupu standardowej polisy na cały rok.

Sprawdź jakie kary grożą za brak OC: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/b/121-kary-za-brak-oc

OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowoKolejną grupą kierowców uprzywilejowanych do tego, aby kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC, są właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo. Taki samochód posiada charakterystyczne, czerwone tablice rejestracyjne.

OC 30-dniowe dla samochodów w komisieOstatnią grupą osób, które wykupią krótkoterminową polisę OC, są handlarze oraz komisy samochodowe, czyli miejsca, w których dochodzi do sprzedaży pojazdów. Nawet auta, które nie poruszają i czekają na sprzedaż, muszą być ubezpieczone. Dla właścicieli pojazdów liczonych w dziesiątkach lub setkach niewątpliwie krótkoterminowe OC to bardzo korzystne wyjście.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc?W zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej oraz profilu właściciela auta, cena ubezpieczenia na miesiąc może osiągać różną wartość. Co do zasady jest to kwota sięgająca ok. 100 zł. Wszystko zależy jednak od standardowych czynników, które brane są także pod uwagę podczas wykupu klasycznej polisy na cały rok.