Wiadomości

  • 29 listopada 2022
  • 3 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2240

[WIDEO] Bielski szpital ma rozbudowany oddział psychiatrii dziecięcej

Będzie więcej łóżek, a terapia będzie odbywała się w lepszych warunkach. Zakończyła się przebudowa II piętra pawilonu nr V Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej na potrzeby psychiatrii dziecięcej. Jedyny na południu województwa śląskiego oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży poszerzy swoją bazę łóżkową, co umożliwi dostęp do leczenia większej ilości małoletnich pacjentów.Szpitalny pawilon nr V od 2018 r. służy dziecięcej psychiatrii - na parterze budynku funkcjonuje dzienny oddział psychiatryczny oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a na pierwszym piętrze całodobowy zamknięty oddział psychiatryczny. Drugie piętro tego budynku pozostawało dotąd puste. W związku z ogromnymi potrzebami (pacjenci przyjmowani w trybie pilnym ze względu na zagrożenie życia i zdrowia na "dostawki") szpital i Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, które jest organem prowadzącym dla tej placówki, zdecydowali o adaptacji pustej przestrzeni. Udało pozyskać się na ten cel ponad 1,5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, ponad 330 tys. zł dołożył powiat.

- Mieliśmy dotąd 17 łóżek, ale praktycznie nie zdarzyło nam się, żeby nie było "dostawek". Przeważnie na oddziale mieliśmy ok. 22 pacjentów - mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor placówki. Dodaje, że coraz więcej młodych pacjentów przyjmowanych jest po próbach samobójczych. Tylko ok. 50 % młodych ludzi trafiających na oddział to mieszkańcy powiatu bielskiego i Bielska-Białej. Teren, z którego pochodzą jest o wiele większy. - Współpracujemy ze szpitalami w Sosnowcu, czy w Warszawie. Leczy się u nas pacjentka z Białegostoku - mówi Czauderna.

Psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym po rozbudowie
Psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym po rozbudowie · fot. Powiat bielski


- Jeszcze 4 lata temu nie było takiego oddziału na Podbeskidziu, a potrzeby są ogromne. W województwie jesteśmy tylko my i Sosnowiec. Cieszę się, że tyle osób zaangażowało się w to przedsięwzięcie. Dziękuje za wsparcie wiceministrowi Stanisławowi Szwedowi, wicewojewodzie Janowi Chrząszczowi, a na ręce radnej wojewódzkiej Ewy Żak składam podziękowania panu marszałkowi - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Oddział zwiększy liczbę łóżek z 17 do 30, w tym 3 w izolatkach na wypadek pacjentów z COVID-19. Na II piętrze powstały m.in. gabinety psychoterapii indywidualnej, terapii grupowej, sala terapii zajęciowej oraz sala integracji sensorycznej. Co ciekawe, w nowej kuchni oddziałowej i jadalni będą dodatkowo prowadzone zajęcia kulinoterapii. Na piętrze tym zlokalizowane są również: sale z łazienkami przeznaczone do izolacji pacjentów z COVID-19, punkt pielęgniarski, gabinet zabiegowy, pomieszczenia sanitarne w tym łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym po rozbudowie
Psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym po rozbudowie · fot. Powiat bielski


Całkowita wartość zrealizowanego projektu wyniosła 1 909 450 zł. Inwestycja była możliwa dzięki otrzymaniu przez szpital funduszy z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu "Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2" w wysokości 1 536 481 zł oraz finansowej pomocy ze strony Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej w kwocie 334 780 zł (pozostałą część wydatków stanowiły środki własne szpitala).

Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat kontraktowania większego oddziału.

Psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym po rozbudowie
Psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym po rozbudowie · fot. Powiat bielski

mp, sid, Fabian Żakowiecki, Marta Synowiec / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.