czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 grudnia 2007
  • wyświetleń: 2364

Tylko Gibson złożył ofertę na Silesię

- Szkocka grupa Gibson złożyła jedyną ofertę w przetargu na sprzedaż kopalni węgla kamiennego "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia. "Silesia" jest wyceniona na ponad 111,5 mln zł.

Termin składania ofert minął w piątek w południe. Rzecznik firmy, Zbigniew Madej potwierdził jedynie, że w przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, nie zdradził jednak, kto ją złożył. Otwarcie ofert nastąpi w poniedziałek. Wtedy też nastąpi sprawdzenie, czy oferta spełnia wymogi formalne oraz czy wniesione zostało wymagane wadium.

Wcześniej kondycję "Silesii" badali trzej inwestorzy - oprócz grupy Gibson także holenderska spółka New World Resources (właściciel czeskiego koncernu węglowego OKD) oraz czeski koncern energetyczny CEZ. Ostatecznie jednak Czesi nie złożyli oferty.

Zgodnie z założeniami, umowa z ewentualnym inwestorem ma być podpisana do połowy przyszłego roku.

Przetarg na majątek "Silesii" - zakładu należącego do kopalni "Silesia-Brzeszcze" - to pierwsza w polskim górnictwie próba bezpośredniej sprzedaży prywatnemu inwestorowi czynnej kopalni węgla kamiennego. Zgadzają się na to działające w zakładzie związki zawodowe, które prowadziły już wstępne rozmowy właśnie ze szkocką grupą Gibson i zawarły z nią ramową umowę społeczną.

Kompania Węglowa chce pozbyć się kopalni, bo wydobycie węgla jest tam nieopłacalne, a udostępnienie nowych pokładów wymaga olbrzymich inwestycji. Jedynym kryterium decydującym o wyborze najkorzystniejszej oferty ma być zaoferowana cena.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.