czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 2 grudnia 2022
 • 3 grudnia 2022
 • wyświetleń: 822

Poznaj siłę człowieczeństwa w niezwykłym muzeum!

Artykuł sponsorowany:

Tu można przejść przez... ekran na jego drugą stronę, na wielkoformatowych monitorach śledzić losy bohaterskich mieszkańców i z bliska podziwiać "Asklepiosa" - rzeźbę autorstwa światowej sławy twórcy Igora Mitoraja. Otwarte w 2022 roku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do zwiedzenia multimedialnej wystawy stałej.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej


Muzeum znajduje się w Oświęcimiu w pobliżu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ma swoją siedzibę w zabytkowym budynku magazynu zbożowego z początku XX wieku. Z Tychów i Pszczyny dojedziemy tutaj samochodem za około 30 minut, podróż z Bielska-Białej zajmie niecałą godzinę.

W labiryncie historiiGłównym celem działań Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest zachowanie pamięci o mieszkańcach, którzy podczas niemieckiej okupacji z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau.Wystawa stała znajdująca się na trzech poziomach ma charakter multimedialny. Dominuje w niej wielogłos świadków historii. Uzupełnieniem ich relacji są eksponowane przedmioty: dokumenty, mapy, zdjęcia i obiekty - łącznie ponad 130 zabytków i dzieł sztuki.

Historia ziemi oświęcimskiej i ludzi z nią związanych jest pokazana w atrakcyjny sposób. Wykorzystano w tym celu najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane we współczesnych muzeach. Na przykład, na parterze znajduje się ogromny ekran sferyczny. Zwiedzający mogą na nim oglądać piękno ziemi oświęcimskiej wiosną, latem, jesienią i zimą. Innym nowoczesnym rozwiązaniem jest ekran parowy, na którym są wyświetlane zdjęcia ludzi zamieszkujących Oświęcim i okolice na przełomie XIX i XX wieku. Niczym kurtyna oddziela strefy czasowe ekspozycji, a przejście przez ekran, na drugą stronę, stanowi niesamowite przeżycie.

Również przestrzeń wiodącej części wystawy stałej została zaaranżowana w niecodzienny sposób - ma kształt labiryntu. Dzięki temu zabiegowi odbiorca może w skupieniu poznać historie związane z życiem na ziemi oświęcimskiej przed wybuchem II wojny światowej oraz w czasie niemieckiej okupacji. Szczególne miejsce zajmują relacje świadków historii opowiadające o różnych formach pomocy więźniom KL Auschwitz-Birkenau.

Ściany labiryntu są zwieńczone tablicami z odciśniętymi na nich setkami nazwisk bohaterskich mieszkańców.

Na najmłodszych czeka Mówiące DrzewoCzęścią ekspozycji stałej jest Ścieżka Superbohaterów. Znajduje się przy budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. To miejsce przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających. Tu w prosty sposób, dzięki zabawie na świeżym powietrzu, mogą oni poznać prawdziwe historie swoich kilku- i kilkunastoletnich rówieśników zaangażowanych podczas okupacji w pomoc więźniom. Istotnym aspektem tej wyjątkowej przestrzeni z Mówiącym Drzewem jest pokazanie, że pomaganie wiąże się z podjęciem konkretnego działania.

Zwiedzanie we własnym tempieTuryści mogą korzystać z audioprzewodników w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Zwiedzający z audioprzewodnikiem mają do wyboru dwie ścieżki: podstawową, z audiodeskrypcją oraz z językiem migowym lub rodzinną .Użycie audioprzewodników pozwala na skupienie podczas poznawania ekspozycji oraz dostosowanie tempa zwiedzania do indywidualnych preferencji.
Zwiedzanie wystawy stałej trwa około 1,5 godziny. Przejście z audioprzewodnikiem ścieżki rodzinnej, przygotowanej z myślą o najmłodszych, zajmuje ok. 40 minut.


Atrakcyjne warsztaty edukacyjneMuzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej posiada multimedialne sale - konferencyjną i edukacyjną. Oferuje wiele kreatywnych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. W trakcie spotkań z grupami warsztatowymi edukatorki muzealne wykorzystują nowoczesne formy pracy i urządzenia multimedialne, takie jak tablica interaktywna czy Magiczny Dywan (podłoga interaktywna). Więcej o warsztatach: https://edukacja.muzeumpamieci.pl/

Udogodnienia w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
 • Rezerwacja online
 • Bezpłatny parking dla autokarów i samochodów osobowych bezpośrednio przy budynku muzeum
 • Stojaki na rowery
 • Możliwość fotografowania dla celów prywatnych
 • Możliwość filmowania dla celów prywatnych
 • Kawiarnia
 • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
 • Klimatyzacja
 • Sklep z książkami i muzealnymi pamiątkami


Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
ul. Maksymiliana Kolbego 2A
32-600 Oświęcim
Województwo małopolskie
biuro@muzeumpamieci.pl
+48 33 447 40 84
Strona www: http://www.muzeumpamieci.pl

Socialmedia
Zwiedzanie muzeum

Otwarte od wtorku do niedzieli - poniedziałek: nieczynne
 • Od 1 listopada do 30 kwietnia: 10.00-16.00
 • Od 1 maja do 31 października: 10.00-18.00
 • We wtorki bezpłatne wejście na ekspozycję dla turystów indywidualnych


Informacje o cenach biletów i ulgach:
https://www.muzeumpamieci.pl/cennik/

Mapa Google