Wiadomości

  • 5 grudnia 2022
  • wyświetleń: 746

Ławki treningowe do użytku domowego - jak wybrać?

Materiał partnera:

Jeśli chcesz ćwiczyć w warunkach domowych, ale niekoniecznie masz czas lub możliwość, by regularnie odwiedzać siłownię, rozwiązaniem może być zakup sprzętu do domowej siłowni. Często wybieranym wyposażeniem takiej przestrzeni są ławki treningowe, dzięki którym można przeprowadzić we własnych czterech ścianach naprawdę solidną aktywność. Czym jednak kierować się podczas zakupów? Na jakie parametry zwrócić uwagę, by ławka treningowa faktycznie spełniła swoje zadanie?

Linkhouse


1. Ławki treningowe - różne rodzaje
2. Na co zwrócić uwagę, kupując ławkę treningową?
3. Dodatkowe akcesoria

Do czego właściwie służą ławki treningowe? To bardzo wszechstronny sprzęt, który umożliwi ci wiele różnorodnych ćwiczeń, począwszy od skutecznych brzuszków i wymachów z obciążeniem, przez pompki i rozpiętki, aż po wyciskanie.

Ławki treningowe - różne rodzajeZacznijmy od tego, że ławeczka treningowa niejedno ma imię. Sprzęt ten występuje w kilku różnych wariantach, dzięki którym możliwy jest efektywny trening różnych części ciała i różne aktywności. Wyjaśnijmy, czym różnią się poszczególne ławki do ćwiczeń.

  • Ławki do ćwiczeń pod sztangę


Wbrew swojej mocno sprofilowanej nazwie są to ławki wielofunkcyjne, które nie bez powodu cieszą się dużą popularnością. Zazwyczaj ich konstrukcja pozwala na duży zakres regulacji, dzięki czemu swobodnie można na niej ćwiczyć różne partie mięśni: począwszy od barków, przedramion, bicepsów, przez mięśnie brzucha, aż po nogi. Ławki pod sztangę łatwo doposażyć w szereg akcesoriów zwiększających możliwości.

  • Ławki proste


Ten model przeważnie stanowi pierwszy wybór osób początkujących. To najtańszy, bazowy wariant ławki wsparty na solidnym stelażu.

  • Ławki skośne


Takie ławki do ćwiczeń są przeznaczone przede wszystkim do treningu brzucha. Zajmują mało miejsca, a przy możliwości wyregulowania kąta nachylenia, umożliwiają zróżnicowanie stopnia trudności.

  • Ławki regulowane


Dają duże możliwości treningowe z nastawieniem na różne grupy mięśniowe. Wyćwiczysz na nich klatkę piersiową, barki i plecy, a nawet brzuch - w zależności od kąta nachylenia i planu treningowego.

Na co zwrócić uwagę, kupując ławkę treningową?Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaką ławkę treningową jest najlepiej wybrać. Możemy natomiast podpowiedzieć, które parametry mają kluczowe znaczenie ze względu na efektywność treningu.

  • Maksymalne obciążenie


Im większe maksymalne obciążenie, tym większy ciężar wytrzyma konstrukcja. Nie zapomnij, że do masy osoby ćwiczącej, trzeba doliczyć masę wszystkich akcesoriów.

  • Rodzaj i stopień regulacji


Niektóre modele ławek w ogóle nie umożliwiają regulacji - tych lepiej unikać. W pozostałych przypadkach sprawdź, w jakim zakresie możesz dopasowywać ustawienia.

  • Materiał wykonania


Główny szkielet ławki treningowej powinien być wykonany z profili stalowych - im będą one grubsze, tym lepiej. Sprawdź także jakość tapicerki, gdyż w dużej mierze to ona odpowiada za komfort ćwiczącego.

  • Rozmiar ławki


Decyduje o wygodzie ćwiczącego, ale warto wziąć pod uwagę także to, jaką przestrzenią dysponujesz. Jeśli metraż mieszkania jest niewielki, rozważ model składany.

Dodatkowe akcesoriaŁawkę treningową możesz bez problemu doposażyć w dodatkowe akcesoria, dzięki czemu podczas każdego treningu będzie można wykonywać coraz szerszy zakres ćwiczeń. Do najpopularniejszych dodatków z pewnością zaliczają się modlitewniki - czyli dodatkowe elementy ławek pod sztangę przeznaczone do treningu ramion, rozpiętki, dźwignie i linki. Każdy dodatek urozmaici twoje ćwiczenia i zwiększy funkcjonalność ławki.