czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 17 grudnia 2007
  • wyświetleń: 950

Kodeks etyczny podzielił radnych

Slogany i oczywistości składają się na kodeks etyczny, przyjęty przez radnych Czechowic-Dziedzic. W 10 paragrafach ujęto m.in. takie sformułowania: w swojej służbie rajca powinien kierować się bezinteresownością i uczciwością, nie wykorzystywać funkcji dla własnych korzyści, być odpowiedzialny za własne słowa, decyzje i działania, koleżeński, a w kontaktach z mediami skromny.

- To tak, jakby napisać, że radny nie powinien przychodzić na sesje pijany czy używać podczas obrad wulgarnych słów. To przecież jest oczywiste. Jeśli ktoś taki nie jest, nie powinien być radnym - mówi Elżbieta Kobiela z Bielska-Białej, która przypomina, że podobny kodeks mieli zamiar przyjąć kilka lat temu bielscy radni, ale poddani przed głosowaniem frontalnemu atakowi mediów, szybko z pomysłu zrezygnowali.

- Pomysł nie jest odkrywczy - zastrzega jego autor, przewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Marek Kwaśny. - Podobne dokumenty ma wiele europejskich państw, a także polskie miasta - dodaje. Przyznaje, że zainspirowała go również poprzednia kadencja - wojenna, jak ją określa - pełna niesnasek i kłótni. - Klimat obecnej jest zupełnie inny - mówi Kwaśny. Tłumaczy, że kodeks jest formą rozszerzenia ślubowania. Czy ma dopingować radnych do pracy? - Raczej przypominać, że jako rządzący są przede wszystkim reprezentantami mieszkańców i powinni zachowywać się w określony sposób. A do tego pewne reguły, drogowskazy są potrzebne - wyjaśnia Kwaśny.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.