Wiadomości
- 15 grudnia 2022
- wyświetleń: 557
Nie zawsze rezydencja, czyli kilka słów o domach w angielskim stylu
Materiał partnera:
Słysząc wzmianki o zastosowaniu angielskich metod w projektach, większości osób niezaznajomionych z historią architektury brytyjskiej na myśl przychodzą wielkie rezydencje zamieszkiwane przez arystokratów lub majętnych obywateli Zjednoczonego Królestwa. Dziś angielski styl znajdziemy między innymi na przedmieściach Londynu, gdzie wręcz roi się od domów z cegieł. Większa część zabudowy mieszkalnej najpopularniejszych angielskich miast wzniesiona została właśnie przy użyciu tego popularnego surowca. Pierwsze ceglane domy powstały w erze wiktoriańskiej, stanowiącej szczyt epoki przemysłowej - to właśnie wtedy nastąpił największy w historii boom mieszkaniowy na terenach Wysp Brytyjskich. Dzielnice pełne ceglanych domów stanowią tradycyjny i szeroko rozpoznawalny obraz typowego angielskiego miasta.
Materiał, który poruszył światkiem budowlanym - charakterystyka cegły
Cegła od wieków uznawana jest za jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy domów. Swoją reputację zawdzięcza zarówno zaletom wizualnym, jak i wysokiej funkcjonalności. Zdaje się, że ceglane domy nigdy nie wychodzą z mody, stale budząc podziw wśród osób spacerujących po okolicy. Cegła świetnie komponuje się z innymi materiałami, zaś poprzez stosowanie coraz nowszych technologii produkcji, stale zyskuje na wartości nie tylko jako budulec, lecz również element elewacji czy wnętrz. Przykładem estetycznego zastosowania cegły jest między innymi dom w Farnham, będący częścią zabudowy historycznego miasteczka. Jego renowacja przebiegała pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków oraz specjalistów z zakresu architektury, którym zależało na tym, by zachować wszystkie kluczowe elementy fasady domu. Połączenie klasycznej cegły z kamieniem przyczyniło się do stworzenia ciekawej i oryginalnej hybrydy, zachowując przy tym typowo angielski charakter elewacji. Domek w miasteczku Farnham stanowi niemałą inspirację dla współczesnych projektantów budowli - dziś jednak zamiast oryginalnej cegły na elewacje domu wykorzystuje się betonowe płytki elewacyjne, odznaczające się wysoką wytrzymałością oraz wyrazistą estetyką. Stylowo wyglądający dom lub blok mieszkalny to coś, co najbardziej przykuwa uwagę wszystkich osób zainteresowanych - dziś odbiega się od zwykłych ścian zewnętrznych pomalowanych przy użyciu farby o neutralnym kolorze, stawiając na elementy do złudzenia przypominające oryginalną cegłę.
Jak wykorzystać płytki elewacyjne w projekcie? Ponadczasowe inspiracje
Najpopularniejszą formę wykończenia cokołu stanowią dziś właśnie płytki elewacyjne. Dostępne w przystępnych cenach na każdą kieszeń, spełniają zarówno normy estetyczne, jak i funkcjonalne. W tym przypadku możemy liczyć na ogromną trwałość na długie lata, a także na to, że krawędzie elewacji zostaną odpowiednio zabezpieczone. Szeroki wybór kształtów i kolorystyki ceglanych płytek elewacyjnych znajdziemy między innymi w firmie STEINBLAU, która od samego początku działania stawia na wysoką jakość materiałów oraz nowoczesne rozwiązania dla elewacji, dekoracji ścian, ogrodów oraz tarasów. Elewacja może znajdować się tylko na określonym fragmencie budynku lub pokrywać go w całości, czyniąc przy tym swoisty ukłon ku nowoczesnym interpretacjom wiktoriańskiego rozwiązania. Coraz częściej obserwuje się domy, które po całości pokryte są elewacją w stylu angielskim - dzisiejsza kolorystyka i forma płytek pozwala na eksperymentowanie z designem, czyniąc dom definicją prawdziwej awangardy i nowoczesności. Jeszcze przez długi czas będziemy mogli cieszyć się widokiem cegłopodobnych płytek elewacyjnych - zwłaszcza, że po dziś dzień widzimy mocne inspiracje zaczerpnięte wprost z przełomu XIX a XX wieku.