czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 grudnia 2007
  • wyświetleń: 2675

Dotyk wzruszenia - dotyk zachwytu

14 grudnia o godz. 18.00 w podziemiach kościoła pw. św. Barbary przy ul. Węglowej 56 w Czechowicach – Dziedzicach, gdzie Miejska Biblioteka Publiczna - Filia Nr 10 mieści od lat pięciu Galerię ExLibris, odbyła się kolejna odsłona malarska połączona z obchodami 5 – lecia jej istnienia. Tym razem swoje prace prezentowali: Wanda Gryboś – Sznel i Dominka Paszek. Wystawa nosi tytuł: „Dotyk koloru”.

Dominika Paszek ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach - Filia w Cieszynie w 2003 roku, Wydział Pedagogiczno – Artystyczny, kierunek – wychowanie plastyczne, specjalizacja – malarstwo.

Wanda Gryboś – Sznel ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie, Instytut Sztuki, kierunek – wychowanie plastyczne, specjalizacja – malarstwo.

Wanda Gryboś – Sznel jest dyrektorem POPP „art – u” (Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej) - placówki wychowania pozaszkolnego prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej, organem nadzorującym pracę pedagogiczną jest Kuratorium Oświaty w Katowicach – delegatura w Bielsku – Białej.

POPP „art.” prowadzi zajęcia taneczne, ceramiczne, teatralne, plastyczne. W kręgu zainteresowań osób skupionych w ognisku znajdują się także tematy związane z rękodziełem i haftem artystycznym, wszelka działalność sportowa, turystyczna, muzyczna, szachowa, a także gimnastyka artystyczna, grafika komputerowa oraz mażoretki.

Obszar działania jest szeroki, gdyż wszystkie zajęcia prowadzone są na terenie szkół i placówek miast: Czechowice – Dziedzice, Rudzica, Dankowice, Bestwina, Kaniów, Hecznarowice, Buczkowice, Ligota, Porąbka, Zabrzeg, Stara Wieś, Świętoszówka i Bystra.

Są organizatorem i współorganizatorem imprez środowiskowych takich jak:
- „Korowód młodości” to coroczna impreza z okazji Dnia Dziecka
- Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
- Powiatowy Dzień Edukacji
- Targi Edukacyjne.

Placówka zajmuje się pracą z dziećmi i młodzieżą, rozwijaniem ich zainteresowań, organizacją czasu wolnego, rozwijaniem uzdolnień, promocją talentów, działalnością rekreacyjną, sportową i artystyczną. Realizuje własne programy edukacyjno – kulturalne, organizuje warsztaty artystyczne oraz międzynarodową wymianę młodzieży. Prowadzi zajęcia z animacji życia kulturalnego lokalnego środowiska poprzez organizację przeglądów, konkursów i koncertów.

Jest również organizatorem cyklicznych, corocznych wystaw w Galerii ExLibris w Filii Nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Węglowej 56. Są to:
- „Barwy jesieni” – Gminny Konkurs Plastyczny
- „Wspólne przestrzenie” – wystawy nauczycieli POPP „art.”
- „Kim jestem? – moje metamorfozy” – Powiatowy Konkurs Grafiki Komputerowej.

Kolejna wystawa w Galerii, tym razem pod hasłem „Dotyk koloru” pozwala na niedołączanie do chóru malkontentów nieustająco i nieuleczalnie niezadowolonych ze wszystkiego. Żyjąc we współczesnym świecie wydawać by się mogło, że na wrażliwość ludzką już nie ma miejsca, bowiem mało mamy czasu na metafizykę i też właściwie nic nas ku niej nie skłania, gdyż życie jawi się jako negatywne, ciemne. Zatem dobrze jest, gdy są wśród nas takie twórczynie kultury jak Wanda Gryboś – Sznel i Dominika Paszek, które poprzez pasje realizują swoje marzenia, a my dzięki nim możemy oderwać się od swej monotonnej pracy, od komputera, czy telewizora i po prostu wyjść. Na spotkanie z kulturą. Ze sztuką. Z tajemnicą. Być może ze spowiedzią artysty, która zostawi w naszej pamięci ślad, wzruszy, wywoła zachwyt, bo tylko wtedy obie strony staną się lepsze.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.