Wiadomości

  • 16 grudnia 2022
  • wyświetleń: 787

Suplementacja kwasem foliowym nie tylko w ciąży? Dowiedz się więcej

Materiał partnera:

Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B-9, która bierze udział w zachowaniu i przekazywaniu materiału genetycznego. Z tego względu jest niezwykle ważna w kontekście zdrowia prenatalnego. Czy o obecność kwasu foliowego w organizmie powinny martwić się jedynie kobiety w ciąży? Sprawdź, jakie są jego zalety i naturalne źródła występowania.

kwasfoliowy


Kwas foliowy - na co wpływa? Dlaczego jest tak ważny?Witamina B-9 jest ważna dla szeregu funkcji w organizmie: wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek, dzięki czemu zapobiega anemii, jest niezbędna przy procesie podziału komórek i wspiera syntezę oraz naprawę DNA. Z tego względu na kluczowe znaczenie dla przebiegu ciąży, szczególnie w trakcie wczesnej fazy rozwoju, gdy u dziecka wykształca się układ nerwowy, w tym mózg oraz rdzeń kręgowy (ma to miejsce już około 5. tygodnia ciąży).

Poza tym pełni też ważną rolę w układzie pokarmowym: uczestniczy w wytwarzaniu się soku żołądkowego, usprawnia funkcje wątroby, żołądka oraz jelit i zmniejsza ryzyko nowotworów - w szczególności chroni przed rakiem macicy.

Kto powinien przyjmować kwas foliowy?Większość osób, zachowująca zdrową dietę, nie musi martwić się o niski poziom witaminy B-9 w organizmie. Istnieje jednak kilka wyjątkowych sytuacji oraz dolegliwości, w których suplementacja kwasem foliowym może okazać się korzystna, a nawet niezbędna.

Kwas foliowy w ciąży zapewnia zdrowszy rozwój płodu, ale o jego przyjmowaniu powinna pomyśleć każda para w chwili podjęcia decyzji o dziecku. Wyzbycie się szkodliwych nałogów, podjęcie zdrowej aktywności fizycznej i suplementacja kwasu foliowego poprawiają jakość nasienia u mężczyzny - wzrost ilości plemników może wynieść nawet 74%, co wpływa korzystnie na męską płodność oraz może spowodować szybsze zapłodnienie.

Zatem, jeśli Ty i Twój partner chcecie w najbliższym czasie zostać rodzicami, dobry kwas foliowy w tabletkach może być waszym najlepszym sprzymierzeńcem. Pierwszym krokiem do szybszego zajścia w ciążę może być zmiana diety i włączenie w nią produktów z zawartością witaminy B-9. Następnie powinniście wyposażyć się w wysokiej jakości suplement. Sprawdźcie kwas foliowy w aptece Nowa Farmacja i wyposażcie się w wariant dla przyszłej mamy oraz przyszłego taty.

W kontekście innych właściwości kwasu foliowego warto wiedzieć, że osoby z niższym poziomem witaminy B-9 mogą być bardziej narażone na problemy z nastrojem. Chociaż działanie witaminy B-9 na leczenie depresji nie zostało jeszcze w pełni udowodnione, warto omówić chęć jej przyjmowania ze swoim lekarzem.

Podobnie ma się sprawa z osobami w spektrum autyzmu. Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie kwasu foliowego przed i podczas wczesnej ciąży może zmniejszyć ryzyko rozwoju u dziecka zaburzeń autystycznych. Jednak naukowcy nie wyciągnęli jeszcze na ten temat jednoznacznych wniosków. Tak czy inaczej, suplementacja "przy nadziei" jest zalecana przez specjalistów.

kwasfoliowysuplementacja


Kwas foliowy - dawkowanieKobiety spodziewające się dziecka powinny przyjmować od 400 µg do 800 µg kwasu foliowego na dobę. Dawkę należy ustalić z lekarzem specjalistą prowadzącym ciążę. Natomiast kwas foliowy dla mężczyzn starających się o potomstwo powinien być suplementowany w dawce 400-500 µg dziennie.

Naturalne źródła kwasu foliowego - lek obecny w zdrowej diecieKwas foliowy jest obecny w samodzielnych suplementach diety oraz w kompleksach witamin z grupy B. Jednak możemy znaleźć go również w codziennej diecie, w produktach takich jak: szpinak, wątróbka wołowa, szparagi, brukselka, zielony groszek, fasola, sałata, awokado, brokuł, papaja, banan, kantalupa, pomarańcza, grejpfrut, orzeszki ziemne, gotowane jaja, gorczyca czy mięso z kraba.

Jeśli wśród wyżej wymienionej żywności nie znajdujesz swoich ulubionych owoców lub warzyw albo jesteś w trakcie starania się o dziecko, zamów kwas foliowy w tabletkach z asortymentu dobrej apteki i rozpocznij suplementację już teraz.