Wiadomości

  • 20 grudnia 2022
  • wyświetleń: 843

Co warto wiedzieć o zeznaniu podatkowym PIT 28?

Materiał partnera:

Składanie deklaracji podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu może sprawiać ogromne problemy osobom, które nie są oswojone z urzędowymi pismami. Skomplikowane druczki, wielość informacji, jakie należy podać i nie zawsze jasne zasady mogą sprawić, że wypełnienie zeznania zmieni się w prawdziwy koszmar. Co więcej, odpychające bywają także niezwykle długie kolejki w urzędach, które sprawiają, że załatwienie jakiejkolwiek sprawy może ciągnąć się przez cały dzień. Na szczęście w dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologicznemu złożenie zeznania podatkowego może być sprawą niezwykle prostą.

Pit-28


  1. Czym jest PIT 28 i kto powinien go złożyć?
  2. Jak obliczyć wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
  3. Zeznanie pit - w jaki sposób można ułatwić sobie składanie deklaracji pit?
  4. Dlaczego warto korzystać z elektronicznego urzędu skarbowego?


Czym jest zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu i należnego ryczałtu? Spróbujmy dowiedzieć się więcej o zeznaniu pit 28.

Czym jest PIT 28 i kto powinien go złożyć?PIT 28 to rodzaj zeznania podatkowego, która przeznaczona jest dla osób, rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zeznanie podatkowe PIT 28 powinna złożyć osoba, która uzyskane przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych uzyskała:  • z tytułu najmu prywatnego, najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze,
  • z tytułu najmu podnajmu dzierżawy poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze w ramach działalności gospodarczej,
  • z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i innych produktów rolnych, które przetworzone zostały w sposób inny niż przemysłowy.


Aby móc płacić podatek PIT 28 w formie ryczałtu, należy złożyć odpowiednie oświadczenie. Niezbędne jest oddanie pisma o wyborze konkretnego rodzaju opodatkowania do 20 dnia miesiąca, który jest po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy w roku podatkowym przychód z tytułu najmu lub działalności prowadzonej przez podatnika.

Pit-28


Jak obliczyć wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?Wydaje się, że płacenie podatnicy rozliczający przychód w formie ryczałtu nie mają przed sobą trudnego zadania. Komplikuje się ono jednak w sytuacji, kiedy pojawia się kwestia wysokości dokonanych odliczeń. Okazuje się, że ryczałtowa forma opodatkowania daje możliwość odliczenia od przychodów opodatkowanych ryczałtem różnego rodzaju ulg. Przykładowo, w 2022 roku istnieje możliwość odliczenia aż 50% zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, która była płacona. Co więcej, stawka podatku może różnić się także w zależności od stawki ryczałtu. W takiej sytuacji osoby, które obawiają się błędu w rachunkach mogą skorzystać z dostępnych w Internecie, darmowych narzędzi. Znacznym ułatwieniem może być kalkulator ryczałt. Jest to wyjątkowa aplikacja Internetowa, która pozwala na błyskawiczne i bardzo proste obliczenie ostatecznej kwoty obciążenia podatkiem.

Zeznanie pit - w jaki sposób można ułatwić sobie składanie deklaracji pit?Zarówno podatki rozliczane na zasadach ogólnych, jak i działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i inne można obecnie rozliczać poprzez Internet. Jest to niezwykle proste i intuicyjne. Przede wszystkim, należy skorzystać z odpowiedniej, bezpiecznej strony. Warto wejść na stronę rządową i użyć elektronicznego urzędu skarbowego, popularny bywa także program e-pity. Po wejściu na stronę i zalogowaniu się według kroków, ukazujących się na ekranie można przystąpić do złożenia zeznania. Najprościej mówiąc, wystarczy wybrać odpowiednią formę zeznania i postępować według instrukcji. Korzystanie z programu e-Pity pozwala na znaczne uproszczenie całego procesu składania dokumentu, można więc oszczędzić czas i nerwy. Warto pamiętać, że różnego rodzaju formularze i dokumenty można podpisywać przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Dlaczego warto korzystać z elektronicznego urzędu skarbowego?PIT 28 online to niezwykle wygodna forma składania zeznania pit. Przede wszystkim dzięki elektronicznemu urzędowi skarbowemu cały proces wypełniania dokumentów staje się znacznie prostszy. Z pewnością docenią to osoby, które obawiają się błędów, związanych z nieodpowiednim wpisaniem danych czy różnego rodzaju informacji do zeznania. Ponadto warto zaznaczyć, że korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo korzystne pod względem czasowym. Kolejki w urzędzie skarbowym przestają mieć znaczenie, jeżeli korzysta się z internetowej formy rozliczania podatków. Możliwość wypełnienia PIT-ów online to także większy spokój ducha i dowolność - z e-urzędu można korzystać o każdej porze, co daje znacznie większą elastyczność.

Składanie zeznania podatkowego może być proste, jeżeli skorzysta się z nowoczesnych narzędzi, takich jak kalkulator ryczałtu lub program e-Pity. Pozwalają one oszczędzić czas i dają pewność, że wszystkie dokumenty zostaną złożone w terminie i wypełnione poprawnie. Zdecydowanie warto uprościć sobie życie i skorzystać z tych wyjątkowych rozwiązań.