Wiadomości

  • 22 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1031

Niebezpieczny śnieg i sople. Straż miejska prowadzi kontrole

Na wielu dachach zalega gruba warstwa ciężkiego, mokrego śniegu, co jest bardzo niebezpieczne. dlatego strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic od kilku dni prowadzą kontrole dachów oraz nawisów sopli, a także przypominają właścicielom i zarządcom budynków o konieczności usuwania śniegu i sopli.

Niebezpieczny śnieg i sople. Straż miejska prowadzi kontrole
Niebezpieczny śnieg i sople. Straż miejska prowadzi kontrole - zdj. ilustracyjne · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


To czy śnieg i sople są usuwane kontroluje straż miejska, która w tym tygodniu sprawdza m.in ulice Niepodległości, Górniczą, Barlickiego, Piłsudskiego, Słowackiego, Narutowicza, Legionów, Mickiewicza czy też Moniuszki.

- Usuwanie śniegu z dachu należy do właścicieli posesji. W ostatnich dniach dyżurny straży miejskiej odbierał zgłoszenia dotyczące zaśnieżonych dachów czy zwisających sopli - informuje straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

- Zalegający śnieg na dachu może być przyczyną tragedii. Zwłaszcza, gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Metr sześcienny śniegu potrafi ważyć od 200 do 800 kg. W zależności od tego, czy to jest lekki, czy zbity, mokry śnieg, czy to jest już lód. Po pierwsze stanowi to bardzo duże zagrożenie dla konstrukcji dachu, bo istnieje prawdopodobieństwo zawalenia się, a po drugie zwisające sople zagrażają ludziom przechodzącym obok budynków - zauważają strażnicy.

- Odgarnięty śnieg należy składować w miejscu, w którym nie powoduje on zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. Można go zgarnąć na krawędź chodnika tak, aby nie przeszkadzał przechodniom, nie wolno go usuwać na jezdnię - informują funkcjonariusze.

Jak dodają, straż miejska może nałożyć mandat za nieusunięcie śniegu z dachu w wysokości do 500 złotych. - Do tej pory wystarczyły ustne upomnienia. Jeśli właściciele bądź zarządcy budynków nie wykonają zaleceń to będziemy wystawiać mandaty - podsumowuje czechowicka straż miejska.

W czwartek w naszym regionie doszło do skrajnie niebezpiecznej sytuacji związanej z soplami spadającymi z dachu. W Bielsku-Białej przy ul. Wyspiańskiego spadające sople zraniły dwie nastolatki - pisze o tym portal bielsko.info w artykule "Lód spadający z dachu zranił dwie nastolatki".

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.