Wiadomości

  • 27 grudnia 2022
  • 3 stycznia 2023
  • wyświetleń: 749

Jak szybko nauczyć się języka polskiego? Poradnik dla obcokrajowców

Materiał partnera:

Nauka języka polskiego dla obcokrajowców to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy zależy nam na czasie. Niestety nie zawsze wszystko idzie z górki i nawet w przypadku dużej motywacji i ambicji może wystąpić problem z przyswojeniem sobie gramatyki czy słówek, dlatego też ważne jest znalezienie dla siebie metody, która umożliwi szybką, a jednocześnie skuteczną i efektywną naukę. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak ekspresowo nauczyć się języka polskiego i jak szlifować swoje umiejętności, aby zarówno pisanie, jak i mówienie i rozumienie, nie sprawiało żadnego problemu.

nauka języka polskiego


Bezpośredni kontakt i rozmowy z PolakamiNic nie wpływa tak dobrze na naukę języka polskiego, jak bezpośredni kontakt z Polakami. Prowadzenie dialogów na żywo pozwala obyć się z językiem i osłuchać. Dodatkowo każda rozmowa w danej sytuacji ułatwia zapamiętywanie na zasadzie skojarzeń. Dzięki temu znacznie łatwiej jest przyswoić sobie przede wszystkim podstawową wiedzę, schemat prostej rozmowy i słowa, które są najczęściej wykorzystywane w codziennych rozmowach.

Oglądanie filmów w języku polskim z napisami w wolnym czasieJeśli zależy nam na szybkiej nauce języka polskiego, to podobnie jak w przypadku innych, warto poświęcić na nią jak najwięcej wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem, szczególnie dla osób początkujących, jest oglądanie polskojęzycznych filmów z napisami w swoim języku ojczystym, dzięki czemu można na bieżąco patrzeć na tłumaczenie i przyswajać sobie nowe słowa, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Dla bardziej zaawansowanych osób świetną propozycją będzie także czytanie książek po polsku ze słownikiem w ręce, który pozwoli na szybkie przetłumaczenie nieznanego do tej pory słowa. To nie tylko efektywny sposób nauki, ale też bardzo satysfakcjonujący i przyjemny. Dodatkowo jest to kreatywna metoda spędzania wolnego czasu, co również bardziej motywuje do działania i osiągnięcia swojego celu.

Korepetycje lub kurs języka - zdalnie lub stacjonarnieŚwietnym rozwiązaniem jest oczywiście zapisanie się na kurs językowy lub korepetycje prowadzone przez specjalistów, najlepiej z indywidualnym planem nauczania. Dzięki temu program zajęć będzie dostosowany do potrzeb uczestnika, a jednocześnie największy nacisk będzie kładziony na to, z czym dana osoba ma największy problem. Jest to znakomita inwestycja w siebie i swoją przyszłość, która uczy systematyczność. Regularnie odbywające się zajęcia motywują, gdyż z oglądaniem polskich filmów czy książek różnie bywa - możemy mieć na nie ochotę, a w innym dniu możemy zupełnie ją stracić i poświęcić czas na coś innego, co nie będzie nas rozwijać.

Zarówno korepetycje, jak i kursy językowe, są dostępne stacjonarne i online, dzięki czemu można wybrać najdogodniejszą dla siebie formę zajęć. Niektóre osoby wolą wyjść z domu, zaczerpnąć świeżego powietrza, a inne znacznie większą radość i przyjemność czerpią z nauki w domowym zaciszu, przed ekranem swojego komputera.

Pomocne naukowe, które warto mieć zawsze pod rękąZawsze warto mieć pod ręką pomoce naukowe, które ułatwią naukę. Z pewnością należy do nich słownik, który jest pierwszym ratunkiem, gdy chcemy znaleźć znaczenie niezrozumiałych słów. Doskonale sprawdzą się także fiszki. Są to niewielkie karteczki, które zawsze można mieć przy sobie. Zapisuje się na nich najważniejsze dla siebie informacje, słówka, zdania lub hasła na jednej stronie w języku ojczystym, a na drugim w języku, którego chcemy się nauczyć. Mogą także zawierać obrazki, które kojarzą się z treścią, dzięki czemu jest je łatwiej zapamiętać. Świetną pomocą naukową jest także podręczniki do nauki polskiego dla obcokrajowców od START Polish, który skutecznie udowadnia, że nauka języka polskiego wcale nie jest taka trudna, jak się wydaje.

źródło zdjęć: freepik.com