Wiadomości

  • 27 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2006

Są pieniądze na ratowanie rezerwatu przyrody "Rotuz"

Rezerwat przyrody "Rotuz" to jeden z najbardziej cennych przyrodniczo terenów w gminie Czechowice-Dziedzice. Jak przekazał w mediach społecznościowych Mikołaj Siemaszko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody, są pieniądze na jego ratowanie!

Warto zatrzymać się przy tablicy rezerwatu Rotuz i odetchnąć świeżym powietrzem
Tablica informacyjna rezerwatu przyrody Rotuz pry ul. Pszczelarskiej · fot. mp / czecho.pl


O swoich niepokojach związanych z rezerwatem przyrody "Rotuz" Mikołaj Siemaszko pisał 18 grudnia. Jak przypomniał, to ścisły rezerwat przyrody zlokalizowany na granicy Chybia i Zabrzega, w Dolinie Górnej Wisły. Leży na terenie gmin Chybie i Czechowice-Dziedzice. Ochroną objęto tu torfowisko przejściowe z roślinnością bagienną, z fragmentami torfowisk niskich i wysokich oraz fragmentami boru bagiennego i boru wilgotnego. Powierzchnia rezerwatu to obecnie 40,63 ha.

Miłośnik przyrody z Czechowic-Dziedzic zacytował także Przewodnik Przyrodniczy Czechowic-Dziedzic z 1996. - Rezerwat odznacza się wysokimi walorami naukowymi, przyrodniczymi i krajobrazowymi, unikatowymi w skali województwa i kraju. Na jego terenie występują rzadkie i chronione gatunki gatunki roślin naczyniowych: rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia), żurawina błotna (Oxycoccus palustris), czermień błotna (Calla palustris), przygiełka biała (Rhynchospora alba), wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum) oraz rzadkie mszaki - możemy przeczytać w tym wydawnictwie.

Rezerwat przyrody "Rotuz"
Rezerwat przyrody "Rotuz" · fot. slaskie.travel


Jak dodawali autorzy opracowania, "bogata jest również fauna zarówno zwierząt bezkręgowych jak i kręgowców. Spotkać tutaj m ożna słonkę (Scolopax rusticóla), myszołowa zwyczajnego (Buteo buteo), kruka (Corvux corax) i żurawia (Grus grus). Na torfowisko zachodzą jelen ie (Ceruus elaphus), dziki (Sus scrofa) oraz lisy (Vulpes vulpes)".

- Niestety rezerwat "Rotuz" nie daje sobie rady ze zmianami klimatu i panującą od kilkunastu lat suszą w naszym regionie. Dwa stare rowy melioracyjne przecinające "Rotuz" i inne, które znajdują się w pobliżu, skutecznie odprowadzają wodę z tego terenu. Na długości ok. 250 m różnica między najniższym punktem w rezerwacie, a rowem melioracyjnym to aż 4 m! Niestety wody gruntowe obniżają się, a takie drzewa jak sosny czy brzozy zaczynają swoją sukcesję i zarastają cenne rośliny - napisał 18 grudnia w mediach społecznościowych Siamaszko.

Dwa główne rowy melioracyjne w rezerwacie przyrody "Rotuz" - 25.12.2022 · fot. Mikołaj Siemaszko


W tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie czechowiczanin kontaktował się w sprawie "Rotuza" z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Poinformowano go, że pierwszy raz od wielu lat przeznaczono środki na działania ochronne na terenie tego rezerwatu.

- Oczywiście zaoferowałem również pomoc w terenie, w tym identyfikację zagrożeń dla rezerwatu oraz inwentaryzację rowów melioracyjnych, które są głównym zagrożeniem dla rezerwatu. Oferta została z radością przyjęta przez RDOŚ - podsumował mieszkaniec Czechowic-Dziedzic, który dodał, że szczegóły mają być znane w lutym.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.