Wiadomości

  • 30 grudnia 2022
  • 9 stycznia 2023
  • wyświetleń: 9787

Do kiedy objazd pociągów przez Ochodzę? Kolejne opóźnienie

Przez przebudowę fragmentu linii kolejowej nr 139 na odcinku od mostu Wisła do stacji Czechowice-Dziedzice pociągu linii S5 Kolei Śląskich musza jeździć objazdem przez Ochodzę. Taki stan rzeczy panuje od roku. Okazuje się, że potrwa on co najmniej do maja 2023 roku.

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Czechowice-Dziedzice, koleje śląskie
Pociąg Kolei Śląskich na stacji Czechowice-Dziedzice · fot. PKP PLK


Przypomnijmy, jak informowaliśmy już w sierpniu w artykule "Budują nową łącznicę kolejową. Kiedy pojadą pociągi?", przebudowa linii kolejowej nr 139 pomiędzy mostem na Wiśle a stacją Czechowice-Dziedzice trwa od 20 grudnia ubiegłego roku. Od tamtej pory pociągi m.in. w relacji Katowice - Zwardoń muszą jeździć objazdem przez Zabrzeg i Ochodzę, przez co podróż pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Pszczyną wydłużyła się o około 20 minut.

Jak informowaliśmy we wcześniej wspomnianym artykule, według zapowiedzi przedstawicieli spółki PKPPLK ten etap zadania polegającego na przebudowie czechowickiego węzła kolejowego miał zakończyć się w marcu 2023 roku. Teraz wiemy, że będzie inaczej, o czym na Facebooku poinformował "Konduktor Przemek". Jak czytamy w jego wpisie, "zarządca infrastruktury PKP PLK zamierza utrzymać objazd pociągów z Czechowic — Dziedzic do Pszczyny przez Ochodzę do 15 maja 2023 roku. Informacja zawarta jest w regulaminie sieci PKP PLK".

O komentarz w tej sprawie portal czecho.pl poprosił Katarzynę Głowacką z zespołu prasowego PKP PLK. - Układany jest też nowy tor między Goczałkowicami a Czechowicami wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania ruchem. Konieczne jest wykonanie dodatkowych robót, a więc wybudowanie nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Legionów, który zastąpi wyeksploatowany obiekt. W związku ze zwiększonym zakresem zadania termin zakończenia prac ulegnie przesunięciu na koniec kwietnia. Otwarcie szlaku Pszczyna - Most Wisła - Czechowice-Dziedzice byłoby możliwe w maju 2023 roku - przekazała naszemu portalowi.

Przebudowa stacji Goczałkowice-Zdrój - 12.2022
Przebudowa stacji Goczałkowice-Zdrój - 12.2022 · fot. PKP PLK


Przypomnijmy, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą inwestycję na linii Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg, której efektem będą sprawniejsze podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i w Beskidy.

- Dla podróżnych perony stacji Czechowice-Dziedzice stają się bardziej dostępne i komfortowe. Pasażerowie jadący w stronę Katowic, w Beskidy i do granicy z Czechami korzystają z nowego peronu. Bezpieczne dojście zapewnia przejście podziemne. Będą też windy. Prace postępują przy budowie drugiego peronu - informuje Katarzyna Głowacka.

- Podróżni korzystają z dwóch nowych peronów w Zabrzegu, a także z bezpiecznego przejścia pod torami i na drugą stronę miasta. Pociągi jeżdżą po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami. Nowa przeprawa kolejowa zapewnia bezpieczne podróże i przewóz towarów. Prowadzone są bezpośrednie połączenia między Goczałkowicami a Zabrzegiem po odnowionej łącznicy. Budowane są nowe perony na przystanku Goczałkowice-Zdrój - podsumowuje przedstawicielka spółki kolejowej.

Stacja Zabrzeg po przebudowie, kolej, pociąg
Stacja Zabrzeg po przebudowie · fot. PKP PLK

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj