Wiadomości

  • 30 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2374

Przyszły właściciel Lotos Terminale pod szczególną ochroną

Unimot S.A., przyszły właściciel spółek Lotos Terminale i Lotos Asfalt z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach, 1 stycznia 2023 roku znajdzie się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie, z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego, zostało opublikowane w czwartek, 29 grudnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Lotos terminale, siedziba, rafineria, łukasiewicza
Przyszły właściciel Lotos Terminale pod szczególną ochroną · fot. mp / czecho.pl


Do tej pory wykaz podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, obejmował 13 podmiotów. Teraz dopisano do niego Rafinerię Gdańską oraz właśnie firmę Unimot.

Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Ustawa określa zasady i tryb kontroli niektórych inwestycji polegających na nabywaniu udziałów albo akcji, praw itp., skutkujących nabyciem lub osiągnięciem istotnego uczestnictwa albo dominacji nad spółką będącą podmiotem podlegającym ochronie.

Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania. Odpowiedni organ musi wyrazić zgodę na transakcję. Spośród podmiotów w wykazie organem kontrolnym dla Telesystemu-Mesko jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a w przypadku pozostałych spółek na liście - Ministerstwo Aktywów Państwowych.

W wykazie podmiotów podlegających ochronie były już wcześniej: Azoty, Emitel, HAWE, innogy, KGHM, Orange, PKN Orlen, PKP Energetyka, Polkomtel, SGT EuRoPol Gaz, Tauron PE, TK Telekom i Telesystem-Mesko.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.