Wiadomości

  • 8 stycznia 2023
  • 20 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3550

Rusza jubileuszowy, 20. Festiwal Dobrych Filmów. Sprawdź repertuar

Za nami:

Od 20 do 23 stycznia w czechowickim kinie Świt odbędzie się Festiwal Dobrych Filmów. Będzie to już 20. edycja tego wydarzenia! W ramach festiwalu będziemy mogli obejrzeć pięć filmów - ich opisy znajdziecie w rozwinięciu artykułu.

Kino świt
Kino Świt w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Karnety w cenie 50 zł (ulgowe), 60 zł (normalne) w sprzedaży od 2 stycznia.
Karnet na 3 filmy 45 zł.
Bilety w cenie 15-20 zł.

Przed nami jubileuszowy, 20. Festiwal Dobrych Filmów
Przed nami jubileuszowy, 20. Festiwal Dobrych Filmów · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


PODEJRZANA HEOJIL KYOLSHIM

Korea Płd. 2022, 138 min.
Reżyseria: Park Chan-wook. Wykonawcy: Tang Wei, Park Hae-il, Go Kyung-Pyo.

Złota Palma dla Najlepszego reżysera w Cannes 2022; Złote Globy 2023 Nominacje: Najlepszy film anglojęzyczny; Satelity 2023 Nominacje: Najlepszy film zagraniczny.

Podejrzana to myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki. Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej - wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje. Podejrzana brawurowo zaciera ślady i myli tropy: przyprawiający o dreszcze film noir niepostrzeżenie zamienia się miejscami z czarną komedią, przebiera za rasowy melodramat, wdaje w szpiegowskie porachunki.

BEZMIAR L'IMMENSITÀ

Włochy/Francja 2022, 97 min.
Reżyseria: Emanuele Crialese. Wykonawcy: Penelope Cruz, Vincednzo Amato, Luana Giuliani.

Nominacja do Zlotego Lwa w Wenecji 2022.

Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś. Clara i Felice nie są już zakochani, ale nie potrafią się rozstać. Dla Clary jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka, Adriana korzysta z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna i zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem. Prowadzi to rodzinę do krytycznego punktu.

CHORA NA SIEBIE SYK PIKE

Norwegia 2022, 97 min.
Reżyseria: Kristoffer Borgli. Wykonawcy: Kristine Kujath Thorp, Eirik Saether, Elisabeth Bech Aschehoug.
Najlepszy film w sekcji Meeting Point MFF w Valladolid 2022.

Na pierwszy rzut oka Signe i Thomas wydają się być idealną parą. Młodzi, inteligentni, z szerokimi horyzontami oraz niebanalnym gustem. Pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego. Kiedy mężczyzna, będący aspirującym artystą, odnosi niespodziewany sukces, równowaga w związku zostaje zachwiana. Signe nie może pogodzić się z faktem, że światła reflektorów skupione są teraz wyłącznie na jej partnerze. Zdesperowana, celowo nadużywa niebezpiecznych farmaceutyków, co błyskawicznie odbija się nie tylko na jej zdrowiu, ale i wyglądzie.

HOLY SPIDER

Niemcy/ Francja/ Szwecja/ Dania 2022, 116 min.
Reżyseria: Ali Abbasi. Wykonawcy: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani.

Złota Palma dla Najlepszej aktorki (Zar Amir-Ebrahimi) w Cannes 2022; Satelity 2023 Nominacje: Najlepszy film zagraniczny.

Film opowiada historię seryjnego mordercy, który w 2000 roku zabijał w Iranie pracownice seksualne. Zabójca twierdził przy tym, że chciał tylko "oczyścić" ulice ze zła. I wielu przyznało mu rację! Reżyser pokazuje świat, gdzie brutalnym szaleńcom tylko się przyklaskuje, a walczące o przeżycie kobiety uważa się za bezwartościowe. Ten świat niczym z thrillera wydaje się całkiem znajomy. Zamiast na rozwiązywaniu zagadek reżyser skupia się na portretowaniu społeczeństwa, które już wyrobiło sobie zdanie. Bo przemoc najwyraźniej można wybaczyć, jeśli stoi za nią szanowany mężczyzna, próbujący uchronić dzieci przed zepsuciem.

NITRAM

Australia 2022, 112 min.
Reżyseria: Justin Kurzel. Wykonawcy: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia.

Złota Palma dla Najlepszego aktora (Caleb Landry Jones) w Cannes 2022.

Thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu - ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Bohaterem opartego na faktach Nitram jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń.  

Przed nami jubileuszowy, 20. Festiwal Dobrych Filmów
Przed nami jubileuszowy, 20. Festiwal Dobrych Filmów · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj