Wiadomości

  • 1 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1486

Zmarł Benedykt XVI. Diecezja modli się za zmarłego papieża

W niedzielę, 1 stycznia o godzinie 18.00 w żywieckiej konkatedrze mszę świętą w intencji zmarłego 31 grudnia emerytowanego papieża Benedykta XVI sprawować będzie bp Roman Pindel. Z kolei 3 stycznia w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej liturgii za śp. Josepha Ratzingera przewodniczyć będzie bp Piotr Greger.

Benedykt XVI
Benedykt XVI · fot. diecezja.bielsko.pl


Emerytowany papież zmarł w wieku 95 lat. Imię Benedykt XVI kard. Joseph Ratzinger przybrał po wyborze na papieża, do którego doszło 19 kwietnia 2005. Na Stolicy Piotrowej zasiadał niespełna osiem lat. 13 lutego 2013 ogłosił, że 28 lutego 2013 rezygnuje z bycia biskupem Rzymu. Po rezygnacji był papieżem-emerytem.

Benedykt XVI spocznie w podziemiach bazyliki św. Piotra - potwierdził to komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Pochówek odbędzie się po mszy św. na placu św. Piotra, którą 5 stycznia o 9.30 odprawi papież Franciszek. Obecne na niej będą tylko dwie delegacje państwowe: Niemiec i Włoch.

Do 2 stycznia ciało papieża seniora spoczywać będzie w klasztorze Mater Ecclesie w Ogrodach Watykańskich, gdzie zmarł. Nie są przewidziane żadne oficjalne wizyty i publiczne modlitwy w tym miejscu.

Od 2 do 4 stycznia trumna z ciałem Benedykta XVI będzie wystawiona w bazylice św. Piotra: 2 stycznia w godzinach 9.00 - 19.00, a 3 i 4 stycznia od 7.00 do 19.00.

mp / czecho.pl

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.