Wiadomości

  • 11 stycznia 2023
  • wyświetleń: 624

Gumy do ćwiczeń - zastosowanie i zalety

Materiał partnera:

Aktywność fizyczną podejmuje coraz więcej osób. Niekoniecznie trzeba od razu zapisywać się na siłownię - z powodzeniem da się wykonywać efektywne treningi także w domu. By ładnie wyrzeźbić mięśnie, warto zainwestować w gumy do ćwiczeń. Czym są te akcesoria i jakie są zalety wykonywania treningów z ich użyciem?

gumy do ćwiczeń


Czym są gumy do ćwiczeń?Gumy do ćwiczeń to kompaktowe, elastyczne opaski produkowane ze specjalnych materiałów w formie pierścienia. Obciążenie gwarantuje opór pojawiający się, gdy guma jest rozciągana. Obciążenie da się samodzielnie regulować w czasie treningu. Gumy do ćwiczeń są bezpieczne dla mięśni szkieletowych i aparatu stawowo-więzadłowego. Zwiększają one siłę i elastyczność mięśni, zapewniają skuteczną pracę pośladków i wpływają na korygowanie sylwetki. Poziom obciążenia jest zależny od twardości produktu. Na ogół producenci oznaczają różne stopnie twardości innymi kolorami.

Jakie są zalety ćwiczeń z gumami?Gumy do ćwiczeń nadają się doskonale do ujędrniania mięśni, pozbycia się obszarów problemowych i wiotkości, a także tworzenia jędrnej i elastycznej sylwetki. Umożliwiają pracę nad mięśniami ud, pośladków, ramion, barków, klatki piersiowej, brzucha i pleców. Ponadto są kompaktowe i lekkie, nie zajmują wiele miejsca i można je zabrać wszędzie ze sobą, a także bez problemu przechowywać w dowolnym miejscu w domu. Ich obciążenie jest równomierne.

Gumy do ćwiczeń sprawdzą się świetnie w przypadku ćwiczeń o niskim natężeniu, nie obciążają stawów i tkanki łącznej. Mogą je więc stosować osoby borykające się z problemami z kolanami, a także te, które nie mogą trenować z innym typem obciążenia ze względu na ryzyko przeciążenia kręgosłupa. W razie potrzeby można założyć dwie opaski, by zwiększyć obciążenie. Tak naprawdę z ich użyciem da się wykonać praktycznie każde podstawowe ćwiczenie. Są one niedrogie i idealnie nadają się do treningów domowych.

Jakie są rodzaje gum oporowych?Największą popularnością cieszą się opaski lateksowe typu mini band. Ich zalety to niewysoka cena oraz wygoda użytkowania. Na ogół zestaw zawiera 3-4 gumy o różnym oporze. Materiałowe gumy fitness hip band są droższe, ale zapewniają jeszcze większą wygodę. Nie zsuwają się, nie wpijają się w skórę i nie zwijają w trakcie ćwiczeń. Dostępne są też rurkowe gumki z uchwytami wykorzystywane podczas ćwiczeń ramion i pleców. Expander da się łatwo i bezpiecznie zamontować w docelowej pozycji. Warto sięgnąć po gumy do ćwiczeń dostosowane do możliwości i poziomu umiejętności.