Wiadomości

  • 13 stycznia 2023
  • wyświetleń: 816

Ruszają ferie zimowe. Policjanci będą przeprowadzać kontrole drogowe

W najbliższy weekend rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów m.in. z województwa śląskiego. Na głównych trasach prowadzących do turystycznych miejscowości nastąpi nasilenie ruchu pojazdów. Na drogach pojawi się także większa ilość autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku. W trosce o bezpieczeństwo uczestników zimowego wypoczynku policjanci będą przeprowadzać kontrole drogowe.

Ruszyły ferie zimowe. Policjanci prowadzą akcję "Bezpieczne ferie"
Ruszyły ferie zimowe. Policjanci prowadzą akcję "Bezpieczne ferie" · fot. KWP Katowice


- Dla policjantów ruchu drogowego okres ferii zimowych wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu przejeżdżającym przez nasze województwo do miejsc wypoczynku i zimowych kurortów w regionie. W tym okresie odnotowujemy wzrost liczby autokarów przewożących dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych - wyjaśniają mundurowi.

- Przed dłuższą podróżą samochód najlepiej sprawdzić w warsztacie lub na stacji diagnostycznej, aby uniknąć niespodzianek w trasie. W okresie ferii stróże prawa będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. Nie będą również pobłażali kierowcom naruszającym inne przepisy ruchu drogowego, zagrażające bezpieczeństwu - dodają policjanci.

Podczas wzmożonych kontroli drogowych policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych.

Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają możliwość sprawdzenia przez policjantów stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy przed wyruszeniem w trasę. W tym celu należy, z kilkudniowym wyprzedzeniem, powiadomić właściwą miejscowo jednostkę policji o chęci przeprowadzenia takiej kontroli.

W trakcie zgłoszenia należy podać datę i godzinę wyjazdu oraz liczbę autokarów. - Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl każdy może sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych i wycieczkowych może dokonać także każdy rodzic - zauważają stróże prawa.

Jak sprawdzić dany pojazd? Wystarczy wpisać numer rejestracyjny i dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:
  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
  • jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
  • nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.


W Bielsku-Białej punkt kontroli autobusów będzie znajdował się na dolnej płycie dworca PKS, przy ul. Warszawskiej (skrzyżowanie z ul. Lipową). Numery telefonu kontaktowego to 47 857 12 90 oraz 47 857 12 55.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.