Wiadomości

  • 15 stycznia 2023
  • 16 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3324

[Historyczne ciekawostki] Kłopoty ze ślubem w czasach PRL

Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach rozpoczęło nowy projekt pod tytułem "Migawki archiwalne". W jego ramach prezentuje historię odnalezioną w dokumentach ze swojego zasobu, aby opowiedzieć o codziennym życiu w PRL. Jeden z opublikowanych artykułów dotyczy pana Marka z Czechowic-Dziedzic, który w 1982 roku miał trudności z wyjazdem do Czechosłowacji na... swój własny ślub.

obrączki, ślub
Kłopoty ze ślubem w czasach PRL · fot. Pixabay


Codzienne życie w PRL wiązało się z trudnościami nieznanymi w innych państwach, zorganizowanych w ramach bardziej normalnych ustrojów. To, że socjalistyczna Polska była krajem, który trudno było opuścić, jest wiedzą dość powszechną. Akta paszportowe, wytworzone przez SB i znajdujące się obecnie w zasobie OA IPN zawierają wiele historii ilustrujących problemy z otrzymaniem paszportu. Poznajmy w ramach "migawek archiwalnych" jedną z nich.

Na 25 lipca 1982 roku Marek z Czechowic-Dziedzic i Renata z czechosłowackiej miejscowości w powiecie opawskim zaplanowali ślub i wesele. Młodzi odwiedzali się oczywiście wcześniej, zwłaszcza przed samą uroczystością. Niestety, 20 maja czechosłowacki celnik znalazł u Marka tysiąc marek zachodnioniemieckich, których ten nie zadeklarował; pieniądze były przeznaczone na zakup samochodu, a że przed weselem każdy grosz się liczy, przyszły pan młody postanowił gotówkę przemycić.

Archiwalne dokumenty IPN dotyczące sprawy pana Marka z Czechowic-Dziedzic · fot. Zasoby katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej


Skutek był między innymi taki, że pan Marek stracił możliwość wjazdu do południowego sąsiada, co postawiło pod znakiem zapytania przyszłość narzeczonych. Wydział Paszportów SB KW MO w Katowicach pozostał głuchy na prośby Marka i w połowie lipca ślub przełożono wstępnie - bo przecież nie było wiadomo, co dalej - na 12 września. Zamiast wesela w lipcu Marek dostał grzywnę (20 tysięcy zł), musiał ponieść koszty sądowe i oczywiście stracił dewizy.

Po zapłacie kary w sierpniu złożył ponownie wniosek paszportowy, zniósł upokarzające tłumaczenie o kłopotach z odmówioną salą weselną i zamrożonych produktach żywnościowych. Zgodę otrzymał, ale w terminie od 18 września, z czego wniosek, że ślub musiał być przełożony powtórnie.

Oprac. na podstawie IPN Ka 614/10229.

O cyklu "Migawki archiwalne"Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach rozpoczyna nowy projekt pt. "Migawki archiwalne". W jego ramach co drugi poniedziałek będzie prezentować historię odnalezioną w dokumentach ze swojego zasobu. Chce w ten sposób opowiedzieć o codziennym życiu w PRL: tym, którzy urodzili się później opisać nieznany świat, a tym, którzy pamiętają okres przed 1990 rokiem - przypomnieć nie tak odległą przeszłość.

- Zapraszamy do tych krótkich podróży w czasie i oczywiście zachęcamy do dzielenia się swoimi wspomnieniami - zachęca katowicki oddział IPN. Więcej historii można znaleźć tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj