Wiadomości

  • 16 stycznia 2023
  • 17 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2619

Co było przyczyną awarii rurociągu? GPW prosi o wyjaśnienia

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów odpowiedziało na pismo wójt Goczałkowic w sprawie grudniowej awarii rurociągu.

Awaria rurociągu w Goczałkowicach - 14.12.2022
Awaria rurociągu w Goczałkowicach - 14.12.2022 · fot. pless.pl


Przypomnijmy: 14 grudnia w rejonie ul. Źródlanej w Goczałkowicach doszło do dużej i poważnej awarii rury z wodą. Rurociąg o średnicy 1,77m transportował wodę z Czańca do Zakładu uzdatniania wody "Goczałkowice". Zalane zostały liczne posesje. Woda wyrządziła znaczne szkody. Zdarzenie relacjonowaliśmy w artykule Awaria rurociągu. Woda zalała posesje!.

Dzień później Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój wystąpił do Głównego Instytutu Górnictwa - właściciela sejsmografu znajdującego się na jednej z posesji przy ul. Brzozowej, z prośbą o informację na temat ewentualnych wstrząsów. O wyjaśnienie przyczyn awarii wójt poprosiła także Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Awaria rurociągu w Goczałkowicach - ul. Brzozowa - 14.12.2022
Awaria rurociągu w Goczałkowicach - ul. Brzozowa - 14.12.2022 · fot. pless.pl


"Grudniowa awaria rurociągu należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów była dużym zagrożeniem dla mieszkańców Kolonii Brzozowej. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój pisemnie zwróciła się do spółki z prośbą o szczegółowe informacje. Wójt poprosiła o wyjaśnienie, czy została już ustalona przyczyna awarii rurociągu oraz kiedy uszkodzony rurociąg będzie przywrócony do eksploatacji? Zapytała również, jakie spółka podejmuje działania, które mają na celu uniknięcie kolejnych tego typu awarii w przyszłości?" - czytamy na stronie urzędu gminy.

Awaria rurociągu w Goczałkowicach - ul. Źródlana - 14.12.2022
Awaria rurociągu w Goczałkowicach - ul. Źródlana - 14.12.2022 · fot. pless.pl


13 stycznia wpłynęła odpowiedź GPW. Henryk Drob, prezes zarządu oraz wiceprezes Adrian Lipiński poinformowali, że w celu ustalenia przyczyny oraz usunięcia skutków awarii zlecono wykonanie inspekcji i oceny technicznej rurociągu stalowego wody surowej relacji Kobiernice-Goczałkowice na odcinku o długości 3,8 km.

"Jednocześnie wystąpiono do PG Silesia o udzielenie informacji o warunkach geologicznych i górniczych w związku z prowadzoną eksploatacją górniczą w rejonie przebiegu przedmiotowego rurociągu oraz wykaz zaistniałych w 2022 r. wstrząsów na terenie i obszarze górniczym PG Silesia. W oparciu o powyższe dane opracowany zostanie projekt techniczny naprawy rurociągu" - czytamy w piśmie od GPW. Jego ponowne uruchomienie może być możliwe za kilka miesięcy.

Awaria rurociągu w Goczałkowicach - ul. Źródlana - 14.12.2022
Awaria rurociągu w Goczałkowicach - ul. Źródlana - 14.12.2022 · fot. pless.pl


Przedstawiciele spółki podkreślają też, że prowadzą "działania mające na celu zabezpieczenie przedmiotowego rurociągu przed przewidywanymi wpływami eksploatacji górniczej prowadzonej przez PG Silesia".

ar / czecho.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.