Wiadomości

  • 25 stycznia 2023
  • 28 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1897

Kiedy finalizacja umowy Orlenu i Unimotu? Termin przedłuża się

Przedłuża się finalizacja umowy Orlenu z Unimotem - informuje portal bankier.pl. Jak zauważa serwis, sprzedaż aktywów terminalowych i asfaltowych miała zakończyć się już ponad miesiąc temu, a nowego terminu strony nie podają.

Unimot komentuje zgodę KE na przejęcie aktywów Lotosu
Unimot komentuje zgodę KE na przejęcie aktywów Lotosu · fot. Materiały prasowe


Jak przypomina portal bankier.pl, ostatnim brakującym elementem realizacji procesu środków zaradczych określonych dla fuzji Orlenu z Lotosem jest sprzedaż terminali paliwowych i aktywów związanych z produkcją asfaltów na rzecz giełdowej grupy Unimot za co najmniej 450 mln zł. Chodzi o spółki z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach.

- Ze względu na stopień skomplikowania transakcji, realizowanej z firmą Unimot, z Komisją Europejską uzgodnione zostało przesunięcie terminu jej finalizacji. Jest to związane wyłącznie z kwestiami operacyjnymi - aktualnie finalizowane są działania dotyczące wdrożenia modelu operacyjnego, jaki ma obowiązywać po zamknięciu transakcji i zmianie właściciela aktywów - informuje biuro prasowe Orlenu cytowane przez bankier.pl.

- Koncern nie podaje, o jakie dokładnie kwestie operacyjne chodzi. Ponadto nie odpowiedział, do jakiej daty KE zgodziła się na wydłużenie sprzedaży, kiedy o taką zgodę wystąpił i kiedy ją otrzymał. To o tyle dziwne, że Orlen pierwotny termin realizacji środków zaradczych ujawnił z dużym wyprzedzeniem. Był on określony na 20 grudnia 2022 roku - podaje bankier.pl.

O nowy oczekiwany termin sfinalizowania umowy branżowy serwis zapytał spółkę Unimot. - Realizacją środków zaradczych sformułowanych przez KE objęty jest sprzedający, czyli PKN Orlen, więc nie jest to pytanie do nas, a do sprzedającego - stwierdziło biuro prasowe Unimotu w rozmowie z portalem.

Spółka już pod koniec grudnia informowała, że nie ma możliwości precyzyjnego określenia terminu zamknięcia transakcji, a tym samym określenia, kiedy rozpocznie konsolidację nowych aktywów w ramach grupy.

Po zamknięciu transakcji Grupa UNIMOT będzie posiadała 9 terminali paliwowych o łącznej pojemności magazynowej 350 tys. m3 z możliwością rozbudowy do 410 tys. m3 i tym samym stanie się trzecim największym graczem na rynku magazynowym paliw.

Jak poinformowała w komunikacie prasowym pod koniec grudnia Grupa UNIMOT, traktuje ona nabycie Lotos Terminale "jako długoterminową inwestycję strategiczną i współpracuje ze sprzedającym w celu możliwe szybkiej realizacji tej transakcji".

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.