Wiadomości

  • 26 stycznia 2023
  • 30 stycznia 2023
  • wyświetleń: 13508

Przed nami koniec przebudowy węzła i kolejna wielka inwestycja

Trwająca już ponad trzy lata przebudowa czechowickiego węzła kolejowego to nie tylko nowe tory, stacje kolejowe oraz elementy infrastruktury. To także codzienne problemy mieszkańców naszej gminy. A już teraz PKP PLK zapowiada kolejną wielką inwestycję, tym razem na linii w kierunku Żywca.

Stacja kolejowa Czechowice-Dziedzice - 12.01.2023
Stacja kolejowa Czechowice-Dziedzice - 12.01.2023 · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy, wielka inwestycja o wartości 1,4 mld złotych, jaką jest przebudowa czechowickiego węzła kolejowego, trwa już ponad trzy lata. Już teraz pociągi jeżdżą po nowych torach w kierunku Zabrzega i Goczałkowic-Zdroju oraz na stacji Czechowice-Dziedzice. Z kolei pasażerowie mogą także korzystać z nowych peronów na stacji Zabrzeg i Czechowice-Dziedzice, w naszym mieście powstało również nowoczesne Lokalne Centrum Sterowania ruchem kolejowym.

- Prace postępują przy budowie drugiego peronu, który będzie oddany do użytku w maju 2023 roku. Budowane są nowe perony w Goczałkowicach-Zdroju. Te prace powinny się zakończyć w połowie roku. Wszystkie roboty planowane są do października 2023 roku - mówi w rozmowie z portalem czecho.pl Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Przebudowa stacji Goczałkowice-Zdrój - 12.2022
Przebudowa stacji Goczałkowice-Zdrój - 12.2022 · fot. PKP PLK


- Obecnie prowadzone są roboty związane z przebudową północnej części stacji Czechowice-Dziedzice oraz na linii kolejowej nr 139. Układany jest tor między Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania ruchem oraz przebudową wiaduktu kolejowego. Konieczne do wykonania prace sieciowe wpłyną na zmiany w komunikacji. Od 25 lutego do 11 marca planowane jest wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej między Pszczyną a Bielskiem-Białą. Pociągi w kierunku Cieszyna i Wisły Głębce będą kursowały bez zmian - dodaje Głowacka.

Trzy lata trudności dla mieszkańcówPrzebudowa czechowickiego węzła kolejowego łączy się także z dużymi utrudnieniami dla mieszkańców. Już nie raz pisaliśmy o nich na portalu czecho.pl - między innymi o polewaniu wodą dróg w Zabrzegu i Czechowicach-Dziedzicach, przejeździe kolejowym na ul. Waryńskiego czy też przejazdach pod obiektami mostowymi w ciągu linii nr 93.

Przejazd kolejowy przy ul. Waryńskiego - 7.10.2022
Przejazd kolejowy przy ul. Waryńskiego - 7.10.2022 · fot. czecho.pl


Kilka razy pisaliśmy również o sprawie ulic Zielonej i Karola Miarki w Czechowicach-Dziedzicach. Nadal nie odtworzono tam nawierzchni asfaltowej. Jak określił to jeden z naszych czytelników, "teren wygląda jak powierzchnia księżyca". Kiedy w końcu wykonawca przebudowy węzła dokończy tę część inwestycji? - Planowane są roboty na przełomie lutego i marca 2023 roku. Do wykonania jest kanalizacja pod obiektem, a następnie odtworzenie konstrukcji drogi - zapowiada przedstawicielka spółki PKP PLK.

Najlepsze zdjęcie jakie kiedykolwiek zrobiono na Venus i ulica Zielona w Czechowicach-Dziedzicach od jakichś trzech
- Najlepsze zdjęcie jakie kiedykolwiek zrobiono na Venus i ulica Zielona w Czechowicach-Dziedzicach od jakichś trzech lat - czytelnik Robert. · fot. Nadesłane przez czytelnika / Robert


Wiele osób zwraca także uwagę na trudności osób starszych lub na wózkach inwalidzkich z uwagi na brak wind na stacji Czechowice-Dziedzice oraz ciągłe zamknięcie tunelu kolejowego pomiędzy ulicami Hutniczą i Kolejową. Przypomnijmy, przejście przez tory w ciągu ulicy Hutniczej - w rejonie piekarni - zostało zlikwidowane. Obecnie znajdują się tam ekrany dźwiękochłonne. Jak zapowiada Katarzyna Głowacka, roboty budowlane związane z przejściem podziemnym oraz windami na czechowickiej stacji kolejowej zakończą się w drugim kwartale bieżącego roku.

Jakie będą efekty przebudowy czechowickiego węzła kolejowego?Efektem inwestycji na linii Goczałkowice Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg będą sprawniejsze podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i w Beskidy. Pociągi jeżdżą po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami Zdrojem a Czechowicami. Nowa przeprawa kolejowa zapewnia bezpieczne podróże i przewóz towarów. Prowadzone są bezpośrednie połączenia między Goczałkowicami a Zabrzegiem po odnowionej łącznicy. Takie rozwiązanie nie wymaga wjazdu do stacji Czechowice pociągów z Katowic do Cieszyna, Skoczowa czy Zabrzegu.

Przebudowa węzła Czechowice-Dziedzice - 12.10.2022 · fot. PKP PLK


Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi przepustowość kolejowych szlaków oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Linie kolejowe będą dostosowane do wymogów transeuropejskiej sieci transportowej. Projekt zapewnia wzrost konkurencyjności kolei względem innych środków transportu.

Składy pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Projekt przewiduje wymianę 47 km torów i 56 km sieci. Wymiana 119 rozjazdów zapewni płynny przejazd pociągów przez stację i przystanki. Na zwiększenie bezpieczeństwa przewozów wpłynie przebudowa 12 obiektów inżynieryjnych - mostów i wiaduktów oraz 3 przejazdów kolejowo-drogowych. Projekt o wartości 1,4 mld zł dofinansowany jest przez Unię Europejską z instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Czeka nas kolejna wielka inwestycjaPKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują prace przy opracowaniu studium wykonalności na odcinku Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń na linii z Katowic do granicy ze Słowacją (nr 139).

- Opracowanie studium to krok w kierunku usprawnienia podróży oraz przewozu towarów na ważnej trasie dla regionu, kraju i międzynarodowych przewozów. Dokumentacja przedprojektowa jest konieczna aby określić kierunek rozwoju linii kolejowej i wybrać optymalny wariant inwestycji, która poprawi przepustowość sieci kolejowej - zwraca uwagę Katarzyna Głowacka.

Linia kolejowa nr 139 w rejonie stacji Czechowice-Dziedzice Przystanek
Linia kolejowa nr 139 w rejonie stacji Czechowice-Dziedzice Przystanek · fot. mp / czecho.pl


PLK w ramach studium przeanalizują możliwości modernizacji linii od Czechowic-Dziedzic do Zwardonia. Efektem przyszłej modernizacji byłoby skrócenie czasu przejazdu oraz poprawa standardu podróży i zwiększenie dostępu do kolei.

Planowane jest zakończenie studium wykonalności w 2023 roku. Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych mogłyby być realizowane w kolejnej perspektywie finansowej, po zapewnieniu finansowania tej inwestycji

Planowana jest m.in. budowa łącznicy linii 139 z linią 93, która umożliwiłaby przejazd pociągów z Oświęcimia i Trzebini w kierunku Bielska-Białej bez konieczności wjazdu do stacji Czechowice-Dziedzice. Ale to nie wszystko. W ostatnim czasie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące przejazdów kolejowych w południowej części naszego miasta.

Pionkowa przejazd
Przejazd kolejowy przy ulicy Pionkowej - linia nr 139 · fot. mp / czecho.pl


- Wykonawca dokumentacji przedprojektowej prowadził konsultacje społeczne z mieszkańcami. Informacje, które otrzymał oraz zebrane w czasie konsultacji, zostaną ujęte w raporcie. Raporty będą podstawą do kolejnych analiz związanych z opracowaniem studium wykonalności. Po wyborze wariantu inwestycyjnego przez PLK i określeniu zakresu prac do realizacji, planowane są również spotkania informacyjne przedstawiające ostateczny kształt i przebieg planowanej inwestycji. Rozwiązania zostaną też przekazane do gminy Czechowice-Dziedzice i zarządców dróg - wyjaśnia rzeczniczka prasowa spółki PKP PLK.

- Efektem przyszłej inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na styku dróg i torów. Planowana jest budowa bezkolizyjnych przejazdów w miejscu przejazdów w ciągu ulic Bestwińskiej, Junackiej i Kraszewskiego. Zamiast przejazdu w ciągu ul. Łukasiewicza planowana jest budowa drogi dojazdowej do ul. Kraszewskiego. Przejazdy w ciągu ul. Dębowej i ul. Orzeszkowej pozostaną bez zmian - mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj