czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1879

Nie pomogły trzy przetargi. Będzie awaryjny dostawca energii

Trzy przetargi nie wyłoniły dostawcy energii elektrycznej dla grupy zakupowej powiatu bielskiego, w tym gminy Czechowice-Dziedzice, dlatego też prąd dla miejscowości będzie dostarczał "dostawca awaryjny". Jak informuje Paweł Mrowiec, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic, samorząd może zapłacić za prąd nawet 100% więcej, niż planowano.

Reklama

lampa, latarnia
Nie pomogły trzy przetargi. Będzie rezerwowy dostawca energii · fot. czecho.pl


Temat podpisania umowy na zakup energii elektrycznej poruszył podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach jej wiceprzewodniczący Bartłomiej Fajfer, który dopytywał, czy udało się podpisać umowę z dostawcą. - Czy przetarg został zakończony? Pamiętam, że był olbrzymi problem w grudniu - mówił zastępca przewodniczącego RM.

Na pytanie wiceprzewodniczącego odpowiedział zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic, Paweł Mrowiec. - Ogłosiliśmy trzy przetargi i nie wyłoniliśmy wykonawcy. Żadna z firm nie wystartowała. Teraz działamy i dogrywamy sprawę dostawcy awaryjnego. Pojawiły się pewne problemy z datą. Natomiast myśle, że wszystko będzie skrupulatnie wyjaśnione - stwierdził wiceburmistrz.

Jak dodał, "ustawa nie zwalnia nas z tego, żeby wybrać tego dostawcę w trybie przetargowym, czyli za jakiś czas będziemy musieli ten przetarg powtórzyć". - Działamy grupowo, czyli zasady ustalamy, na przyszłość, z powiatem i gminami, które wchodzą w skład grupy zakupowej - zwrócił uwagę wiceburmistrz Mrowiec.

Jak się okazuje, stawka za energię elektryczną dla gminy będzie dużo droższa, niż w ubiegłym roku. - To jest praktyczne 100% więcej. Dokładnej kwoty nie podam z pamięci. Natomiast nas obowiązuje cena gwarantowana i my płacimy do tej kwoty. Natomiast dostawca będzie e spółki, która jest specjalnie w tym celu powołana, aby te dopłaty do spółek przekazywać - poinformował zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic.

- Jako grupa zakupowa mamy też doradcę, który wskazuje, że teraz ceny na giełdzie trochę się stabilizują czy wręcz idą w dół. Wobec czego kolejny przetarg może pokaże, że pojawi się konkurencja. W Polsce odbył się już jeden przetarg, gdzie pojawił się dostawca, który proponuje nawet cenę niższą, niż mieliśmy w zeszłym roku. Także rynek zaczyna się zmieniać. Zobaczymy, na jak długo, i co przyniesie przyszłość - pojawia się dużo ryzyka i niepewność. Koniec zimy powoduje, że rynek energetyczny stabilizuje się i niepewność przed zimą wywołała spekulacje, jeśli chodzi o ceny energii - podsumował Paweł Mrowiec.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy w artykule "Bez ofert w przetargu na zakup energii. Co dalej?", przedmiotem zamówienia w przetargach był zakup energii elektrycznej przez zamawiających i ich jednostki organizacyjne o łącznym szacunkowym wolumenie 19 769,15 MWh (+/- 10%) w okresie dostaw, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Przetarg dotyczył dostarczania energii dla oświetlenia ulicznego oraz lokali i obiektów innych niż oświetlenie uliczne w gminach powiatu bielskiego (oprócz Buczkowic).

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.