Wiadomości

 • 30 stycznia 2023
 • wyświetleń: 536

Podstawowy zestaw narzędzi do pielęgnacji ogrodu - czego nie może zabraknąć w składziku?

Materiał partnera:

Intensywne prace w ogrodzie zaczynają się wczesną wiosną i trwają aż do jesieni. Sadzenie i zasilanie roślin, podlewanie, przycinanie krzewów, pielęgnacja trawnika, usuwanie chwastów potrafią być męczące. Warto ułatwić sobie pracę i zaopatrzyć się w zestaw narzędzi, które pomogą w pracach ogrodowych. Odpowiedni sprzęt to inwestycja na lata.

Linkhouse


Podstawowy zestaw - jakie narzędzia warto mieć?

Podstawowy zestaw łatwo jest skompletować. Wystarczy zastanowić się, jakie prace będą wykonywane najczęściej. Najlepiej stworzyć listę potrzebnych sprzętów i udać się na zakupy. Warto, aby w składziku znalazły się:

 • łopata, szpadel;
 • grabie twarde i wachlarzowe do liści;
 • sekator krótki i długi do przycinania cienkich i grubszych gałęzi;
 • nożyce do formowania żywopłotu;
 • widły do przekopywania gleb;
 • motyka do wykopywania chwastów i przekopywania;
 • mała łopatka i pazurki;
 • nóż i wycinak do chwastów;
 • kosiarka elektryczna lub spalinowa;
 • konewka plastikowa lub metalowa, wąż ogrodowy i pistolety;
 • taczka do transportu.


Zestaw narzędzi powinien być dobrej jakości i nie wymagać ciągłej wymiany i naprawy. Ważne, żeby były one wygodne w użytkowaniu, lekkie i odporne na korozję i uszkodzenia. Trzeba pamiętać, że należy je odpowiednio pielęgnować. Po każdym użyciu warto wyczyścić lub umyć sprzęt, a potem wytrzeć do sucha. 

Narzędzia do zadań specjalnych

Jednym z najważniejszych narzędzi w ogrodzie jest kosiarka.
Wybierać można wśród wielu dostępnych na rynku modeli. Wybór uzależniony jest od wielkości i ukształtowania trawnika. Na dużej powierzchni dobrze sprawdzi się kosiarka spalinowa, która nie wymaga użycia kabla. Do mniejszych trawników przeznaczona jest zwrotna, lekka i cicha kosiarka elektryczna. W trudno dostępnych miejscach sprawdzi się kosa lub podkaszarka. Jest przydatna wzdłuż trawnika, ogrodzenia, wokół drzew. Sprzętem, który wykorzystać można w ogrodzie, jest rozdrabniacz elektryczny. Służy do siekania obciętych gałęzi na drobne kawałki. Takie resztki wykorzystać można jako ściółkę. W ogrodzie nie powinno zabraknąć dmuchawy i odkurzacza. Przy ich pomocy łatwo można pozbyć się liści, drobnych gałązek i igliwia. Warto mieć też zamiatarkę, dzięki której utrzymanie podwórka zabiera mniej czasu. Do czyszczenia utwardzonego podjazdu, kostki brukowej, elewacji, płotu czy mebli ogrodowych świetnie nadaje się myjka ciśnieniowa. Usunie brud szybko i bez wysiłku.

Gdzie przechowywać narzędzia?

Komplet narzędzi ogrodowych może być kłopotliwy w przechowywaniu. Najczęściej służy do tego piwnica lub pomieszczenie gospodarcze. Łatwo wtedy o bałagan i może powstać problem z odpowiednim przechowywaniem. Warto zaopatrzyć pomieszczenie w półki lub regały, które uporządkują przestrzeń. Lepszym rozwiązaniem jest postawienie na działce niewielkiego domku gospodarczego. Można wkomponować go w narożnik, aby nie zajmował dużo miejsca. Domek powinien być wyposażony w uchwyty, haki, półki i regały, aby wszystkie narzędzia znalazły swoje miejsce. Może być wykorzystywany również jako miejsce składowania mebli i akcesoriów ogrodowych. Pamiętać należy o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i zabezpieczeniu przed warunkami atmosferycznymi. Przechowywanie w zawilgoconym pomieszczeniu wpływa na szybszą korozję metalowych części narzędzi ogrodowych i konieczność zakupu nowych.